16 milionów Polaków ma wciąż daleko do punktu odbioru zamówienia. Mimo paczkomatozy…

Dla prawie 16 mln Polaków najbliższy punkt odbioru paczki znajduje się w odległości ponad 10 minut pieszo. Same tylko paczkomaty InPost są wciąż poza zasięgiem 20 mln klientów, a w niektórych rejonach klienci muszą przejechać aż 27 km do najbliższego - wynika z raportu Automaty paczkowe i punkty odbioru w Polsce - nowa rzeczywistość świata dostaw opracowanego przez firmę dataplace.ai

Dynamiczny rozwój rynku odbioru paczek to efekt wzrostu popularności e-commerce. Wygodne paczkomaty i punkty odbioru paczek rywalizują z firmami kurierskimi. Jak faktycznie wygląda dostępność punktów odbioru paczek i paczkomatów w Polsce sprawdziła firma dataplace.ai - specjalizująca się w usługach typu “location intelligence”.

Z raportu Automaty paczkowe i punkty odbioru w Polsce - nowa rzeczywistość świata dostaw wynika, że na polskim rynku wciąż są miejsca, gdzie brakuje usług samoobsługowego odbioru zakupów. Najbliższy automat paczkowy lub punkt odbioru jest dalej niż 10 min spacerem dla 15 673 126 osób. - Wbrew pozorom, niekoniecznie chodzi o mieszkańców wsi i małych miejscowości. Choć sieci punktów odbioru paczek najprężniej rozwijają się w dużych miastach, to z uwagi na dużą liczbę mieszkańców, rynek nawet tam jest wciąż daleki od nasycenia - zauważa Hubert Guzera, CEO i współzałożyciel dataplace.ai. Najmniejsze zagęszczenie punktów występuje w północno-zachodnim obszarze Polski.

Wygodny dostęp do punktów odbioru - w odległości 10 minut pieszo - ma 21 354 455 osób. Największe skupiska punktów odbioru, oprócz miast, znajdują się w okolicach Warszawy i na południu kraju.

InPost najpopularniejszy mimo białych plam

Liderem jest firma InPost, jej paczkomaty zajmują 45 proc. powierzchni kraju względem analizowanych dostawców. Na podium znajduje się Żabka - 23 proc. i Poczta Polska - 16 proc.

Z punktu widzenia usługodawców, innowacje są równie ważne jak lokalizacje nowych punktów. InPost “nie dociera” - czyli wciąż nie jest szybko-dostępnym punktem - dla 20 626 353 potencjalnych klientów. Najwięcej (3 054 720) osób, które do najbliższego paczkomatu mają dalej niż 10 min pieszo, znajduje się w województwie mazowieckim. Kolejne jest województwo śląskie, w którym 2 583 279 mln osób nie ma szybkiego dostępu do paczkomatu. Co ciekawe, oba rejony zbudowały gęstą sieć, jednak są to tereny licznie zamieszkałe, o dużej powierzchni, dlatego wciąż jest tam przestrzeń dla nowych usług.

Najdalej do paczkomatu InPostu jest z obszaru, który znajduje się w województwie lubelskim i jest oddalony od najbliższego miasta - Chełma - o 27 km. W tej okolicy znajdują się takie wsie jak: Sarniak, Poniatówka, Huta, czy Turowiec.

Inni liderzy innego wyścigu

Silnym konkurentem InPostu jest sieć Odbiór w punkcie czy DHL. Sieci reprezentują kolejny trend widoczny na branżowej mapie. Oprócz własnych punktów stawiają na umowy z dostawcami, tworząc infrastrukturę składającą się z wielu niezależnych firm, budując tak rynkową przewagę. Dlatego udział w rynku DHL, licząc tylko własne punkty w miastach, nie przekracza 2 proc., jednak po dodaniu punktów, z którymi DHL ma podpisane umowy na usługi, jego udział w rynku rośnie do około 20 proc.

Największa liczba punktów odbioru

Dataplace.ai sprawdziła, w których miastach jest najwięcej punktów odbioru. Ranking układa się dokładnie według wielkości miast pod względem liczby mieszkańców: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań.

Najpopularniejsze punkty odbioru paczek w wybranych miastach:

 • w Warszawie liderem jest Inpost (36 proc.), Żabka (31 proc.), DPD (12 proc.).
 • w Krakowie prowadzi Inpost (37 proc.), na kolejnych miejscach jest Żabka (35 proc.), Poczta Polska (12 proc.).
 • we Wrocławiu: Żabka (41 proc.), Inpost (37 proc.), Poczta Polska (10,4).
 • w Trójmieście: Inpost (39 proc.), Żabka Poczta (38 proc.) oraz Poczta Polska i DPD ( 9 proc.).

Najwięcej mieszkańców / paczkomat

Zaskoczeniem może być zwycięzca zestawienia 5 miast z największą liczbą mieszkańców na jeden paczkomat InPostu. Jest nim Wrocław z liczbą 2246 osób na paczkomat, następnie Warszawa z liczbą 2190 osób, Gdańsk 2171 osób, Kraków 2164 i Poznań z liczbą 2143 osób.

***

Raport Automaty paczkowe i punkty odbioru w Polsce - nowa rzeczywistość świata dostawpowstał w oparciu o analizę 45 tysięcy placówek i automatów paczkowych na terenie Polski w czerwcu 2021, na podstawie informacji zawartych na oficjalnych stronach dostawców. \n W raporcie dokonano podziału na:

 • dostawców - czyli firmy posiadające własne punkty odbioru lub przestrzenie do tego przeznaczone. To DPD, DHL, InPost, Poczta Polska, Żabka i kioski RUCH.
 • sieci - czyli podmioty, które podpisują umowy partnerskie z dostawcami. Sieci to DHL (POP, POK i Locker), Odbiór w Punkcie (Poczta Polska, Żabka, PKN Orlen oraz RUCH), DPD Pickup, Paczka w Ruchu oraz InPost.
 • uwaga: dostawca może być jednocześnie członkiem sieci.

Przyjęty podział na dostawców i sieci był niezbędny, aby odpowiednio ocenić wybrane wartości np. pokrycie Polski punktami odbioru. Udział w rynku szacowano na podstawie danych od dostawców.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
 • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

  Wydawca

 • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

  Adres prawny

 • VAT ID 7811967834

  NIP