6 sposobów na osiągnięcie sukcesu w cross border e-commerce (case study)

Rok 2017 będzie spod znaku handlu transgranicznego i globalnego konsumenta. Jest to ogromna szansa dla polskich sklepów internetowych by wyjść ze swoją ofertą na rynki zagraniczne i osiągnąć niespotykany dotąd wzrost sprzedaży. Jak to zrobić? Oto 6 wskazówek opracowanych na bazie case study sklepu Babyland.pl, który prowadzi sprzedaż internetową na terenie całej Europy.

1. Dostępność towarów i szybka dostawa

Jeśli chcemy prowadzić sprzedaż internetową w kraju musimy liczyć się z tym, że klienci będą oczekiwali od nas bardzo szybkiej dostawy oraz dostępności towarów. Wychodząc za granicę te kwestie są równie ważne, ale ich osiągnięcie o wiele trudniejsze. Kluczem do przeprowadzenia ekspansji jest odpowiednie zaplecze logistyczne oraz elastyczna infrastruktura IT wpierająca procesy sprzedażowe.

Babyland.pl posiada 3 magazyny zlokalizowane w Krakowie, Gliwicach i Zabrzu. System ERP jest centralną bazą danych, do której trafiają informacje o stanach z wszystkich magazynów. Indywidualna rozbudowa oprogramowania pozwoliła na stworzenie inteligentnego mechanizmu, który automatycznie analizuje zamówienia przychodzące ze sklepów internetowych, konfrontując je ze stanami na poszczególnych magazynach. Na tej podstawie steruje ich realizacją (wybiera magazyn, z którego realizacja zamówienia będzie najbardziej korzystna, a jeśli to konieczne kompletuje elementy zamówienia z kilku magazynów tworząc odpowiednie dokumenty). Dzięki takiej automatyzacji procesów i elastyczności zastosowanych rozwiązań, firma jest w stanie wysłać zamówienie do klienta w dowolne miejsce w Europie w przeciągu 1-3 dni od jego złożenia w internecie. Po wdrożeniu funkcji monitorowania stanów na magazynach pracownicy są informowani na bieżąco jakie towary muszą zamówić u zewnętrznych dostawców. To przekłada się na odpowiednie zatowarowanie na magazynach co do minimum ogranicza utratę sprzedaży spowodowaną brakiem towaru. Taki sposób pracy zapewnia jednoczesne utrzymanie stanów w sklepach stacjonarnych gdzie klient może obejrzeć towar, jak i zapewnić ich dostępność w internecie.

2. Wiele języków i wiele walut

Jak wynika z najnowszego badania PayPal i Ipsos na temat handlu transgranicznego, 38% kupujących online w swoim kraju czuje obawy związane z możliwością otrzymania przedmiotu niezgodnego z opisem. Wśród osób dokonujących zakupów za granicą, obawy te odczuwa 22% badanych. Chcąc osiągnąć sukces musimy zadbać o dokładne opisy towarów, które oferujemy, a wychodząc z naszą ofertą za granicę, przygotować ich profesjonalne tłumaczenie na wiele języków. Zdanie się na automatyczne translatory może znacznie obniżyć jakość takich treści i spowodować niepokój u potencjalnego klienta. Jeśli zauważy on, że tekst jest niedopracowany, ma błędy stylistyczne czy gramatyczne, może stracić zaufanie do sprzedawcy. W takiej sytuacji tylko krok dzieli nas od bezpowrotnej utraty klienta.

Nie bez znaczenia jest również to, czy nasza platforma sprzedażowa daje możliwość tłumaczenia treści (nie tylko produktowych) na nieograniczoną ilość języków. Jeśli każda decyzja o wejściu na nowy rynek implikuje za sobą konieczność oczekiwania na wprowadzenie takiej translacji przez dostawcę oprogramowania, będziemy mocno ograniczeni. W dzisiejszych czasach liczy się czas i elastyczność. Jeśli pojawia się szansa biznesowa musimy reagować szybko.

Babyland.pl ma pełną autonomię w dodawaniu nowych wersji językowych – system posiada moduł, w którym pracownicy samodzielnie wprowadzają tłumaczenia wszystkich elementów platformy. Proces nie wymaga angażowania programistów

Dodanie kolejnej waluty również nie wymaga żadnych dodatkowych działań – opiera się o konfigurację jej obsługi w panelu administracyjnym platformy. Sklep Babyaisle.eu jest odpowiednikiem babyland.pl kierowanym na rynki europejskie. Posiada możliwość zamawiania w EURO, DKK (korona duńska), GBP (funt szterling) oraz SEK (Korona szwedzka).

Babyaisle.eu

3. Pliki produktowe

Chcąc korzystać z narzędzi wspierających sprzedaż, musimy mieć możliwość tworzenia i udostępniania plików produktowych o odpowiednich strukturach. Zawierają w sobie dane o ofercie, stanach magazynowych oraz przedstawiają aktualne ceny. Babyaisle.eu oraz Babyaisle.de (kierowany na rynek niemiecki) posiadają opcję generacji plików XML w wielu walutach i językach, dzięki czemu w pełni wykorzystują potencjał sprzedażowy zagranicznych porównywarek cenowych oraz innych serwisów generujących ruch w e-sklepie.

4. Elastyczność i technologia

Babyland.pl jest platformą, która działa w modelu multistore – w oparciu o jedną bazę produktową firma może uruchomić wiele platform z dedykowaną funkcjonalnością oraz dowolną szatą graficzną każdej z nich. Wszystkie są zarządzane z jednego panelu administracyjnego co upraszcza proces konfiguracji oraz eliminuje potrzebę powielania treści w wielu miejscach. Swoboda w doborze wersji językowych i walut pozwala na zachowanie elastyczności w podejmowaniu decyzji o wejściu na nowe rynki zbytu. W ciągu miesiąca BABYAISLE sp. z o.o. jest w stanie uruchomić nową platformę, dostosować do specyfiki rynku, zasilić ją tłumaczeniami i rozpocząć sprzedaż internetową w wybranym kraju.

5. Konkurencyjne ceny

Jak wynika z raportu "Cross border eCommerce. Szansa czy zagrożenie" opracowanego przez Pocztę Polską, dla prawie 45% Europejczyków decyduje się na zakupy internetowe poza granicami swojego kraju ze względu na niższe ceny. Polska jest krajem atrakcyjnym cenowo w skali Europy. BABYAISLE sp. z o.o. wykorzystuje ten atut - oferując konkurencyjne ceny a przy tym dbając o dostępność towarów oraz obsługę klienta, buduje swoją przewagę konkurencyjną.

Raport „Cross border eCommerce. Szansa czy zagrożenie” Poczty Polskiej pod patronatem Izby Gospodarki Elektronicznej,

6. Profesjonalna obsługa klienta oraz zaufanie

W tym samym raporcie możemy przeczytać, że największą pozafinansową barierą która nie pozwala wypłynąć na międzynarodowe wody, jest brak znajomości języka obcego (60%). Firmy, które podobnie jak Babyaisle Sp. z.o.o podejmują się prowadzenia sprzedaży zagranicznej, inwestują w pracowników, którzy posługują się biegle wieloma językami. Dzięki temu mogą zaoferować obsługę klienta w jego ojczystym języku lub przynajmniej w języku angielskim.

Bardzo ważną kwestią jest posiadanie certyfikatów jakości i udział w programach ochrony kupujących, które potwierdzają wiarygodność sprzedawcy i budują zaufanie klientów (Trusted Shops, PayPal Buyer Protection).

Podsumowując

Przewiduje się, że globalny rynek handlu cross border do 2020 r. będzie rósł ok. 27 proc. rok do roku. W tym roku firmy nastawione na zmiany i rozwój zapewne zawalczą o jak największy kawałek tego tortu.

W tym samym momencie prawie 40% polskich przedsiębiorców deklaruje, że w ogóle nie rozważa ekspansji międzynarodowej pozostawiając jeszcze więcej dla tych, którzy podejmą to wyzwanie.


O Autorze:


<data-widget type="TagBasedPromotion" name="magazyn"></data-widget>

inSolutions oferuje profesjonalne doradztwo oraz innowacyjne rozwiązania informatyczne dla biznesu. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań i sposobów wspomagania działalności i rozwoju przedsiębiorstw z wykorzystaniem systemów informatycznych. Na zamówienie tworzymy oprogramowanie ściśle dostosowane do potrzeb klientów. Doradzamy w zakresie integracji i rozwoju istniejących systemów informatycznych. Tworzymy i realizujemy strategie informatyzacji przedsiębiorstw. Prowadzimy szkolenia dla pracowników firm, kadry kierowniczej i analityków. Tworzymy strony internetowe i rozwiązania portalowe oraz rozwiązania B2B i B2C. Oferujemy sprzedaż, wdrożenia, rozbudowę i obsługę oprogramowania do prowadzenia działalności firm InsERT (Navireo, Subiekt, Rachmistrz, Rewizor, Gratyfikant i inne) oraz COMARCH.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP