"Bo smoooth jest dla każdego" - wywiad z Marcinem Rybką z Klarny

O tym co to jest smoooth, po co nam pośrednik techniczny płatności i jakie są zalety korzystania z jego usług opowiada nam Marcin Rybka z Klarna.

ehandelmag.com: Od kiedy Klarna, a nie Sofort i co poza tym dla sklepów i ich klientów się zmienia?

Marcin Rybka, Klarna:

W 2014 r. Klarna połączyła siły z Sofort tworząc w ten sposób Klarna Group, która od tego czasu nieprzerwanie pracuje nad unifikacją płatności obu przedsiębiorstw pod jednym parasolem Klarny.

Dostawcą usługi pozostaje niezmiennie Sofort GmbH, a sam Przelew jest w dalszym ciągu całkowicie bezpieczny. Wszelkie zmiany, które wprowadzamy, robimy z myślą o kliencie końcowym, by jego płatność stała się prostsza, instynktowna i przyjemna, czyli by stała się smoooth.

Zmiany widoczne w naszym formularzu płatności to nic innego jak krok w kierunku poprawy user experience i unifikacji identyfikacji wizualnej w ramach Klarna Group.

ehandelmag.com: Jak wygląda proces integracji systemu do eSklepu? Czy łatwość we wprowadzeniu Waszego rozwiązania jest podobna niezależnie od tego z jakiej platformy e-commerce korzystam?

Marcin Rybka:

Proces integracji nie nastręcza wielu trudności. Często spotykam się ze zdaniem, że jest jednym z najłatwiejszych, jakie do tej pory nasi Klienci przeprowadzali.

W pierwszym kroku merchant musi określić czy chce integrować nasze płatności przez wtyczkę czy API. API choć łatwe i przejrzyste w implementacji, jest jednak praktycznie wybierane prawie zawsze w przypadku samozaprogramowanych platform sprzedażowych ponieważ większość dostępnych na rynku systemów sklepowych posiada gotowe integracje z naszymi płatnościami poprzez dedykowane wtyczki.

Po zalogowaniu się na swoim koncie administratora w Sofort sprzedawca tworzy konfigurację płatności na danym sklepie poprzez utworzenie tzw. projektu, którego numer musi podać na swojej platformie sprzedażowej.

Gdy wszystko jest gotowe i sklep jest live, sprzedawca kontaktuje się z nami celem uruchomienia płatności w trybie produkcyjnym, co następuje po przeprowadzeniu weryfikacji klienta przez nasz dział serwisu.

Funkcjonalności różnych platform oczywiście różnią się między sobą, ale czas integracji naszych płatności zwykle we wszystkich przypadkach jest taki sam.

ehandelmag.com: Jak szybko po dokonaniu przez klienta płatności eSklep zostaje o tym poinformowany i od czego ta szybkość zależy?

Marcin Rybka:

Sklep otrzymuje informację o zainicjowaniu płatności natychmiast po zatwierdzeniu przelewu odpowiednią procedurą TAN w banku klienta. W Polsce najczęściej oczywiście potwierdza się transakcję za pomocą kodów sms, ale dzięki ciągle aktualizowanym integracjom z bankami obsługujemy wszystkie aktualnie dostępne procedury potwierdzania transakcji.

Ponieważ jesteśmy pośrednikiem technicznym płatności, to Przelew realizowany jest bezpośrednio pomiędzy kupującym a sprzedającym i ma te same cechy transakcji, co Przelew wykonany manualnie z poziomu bankowości online kupującego. Nie musi on jednak wpisywać wszelkich danych potrzebnych do zrealizowania transakcji, a jedynie podać swoje dane do logowania w banku i zatwierdzić transakcję kodem sms.

Informacja o płatności jest wysyłana do merchanta do podanego adresu url i/lub na adres e-mail natychmiast po poprawnym zainicjowaniu transakcji przez kupującego, dzięki czemu możliwe jest szybsze przystąpienie do przygotowywania wysyłki.

ehandelmag.com: ok, czyli wszystko szybko i bezproblemowo, ale Klarna to potężna marka, z którą współpracę podejmują giganci e-commerce. Czy mały sklep też może sobie na Wasze rozwiązanie pozwolić?

Na nasze rozwiązania może pozwolić sobie każdy sklep internetowy i nie tylko. Nie ograniczamy się jedynie do retail, ale oferujemy również nasze płatności klientom z takich branż jak finance, travel, content, online gaming – i wielu innych.

Najlepszą informację o dostępnej ofercie można uzyskać zawsze w dziale sprzedaży dedykowanym dla danego kraju. Lokalni pracownicy przedstawią ofertę dostosowaną do potrzeb danego sklepu internetowego i posłużą dobrą radą. W Klarna jesteśmy przekonani, że smoooth jest dla każdego.

Również od strony technicznej integracja została tak zaprojektowana,by mógł ją przeprowadzić zarówno mały sprzedawca indywidualny, jak i gigant e-biznesu. Na części obsługiwanych rynków Klarna oferuje sprzedawcom rozwiązanie kompleksowe w pojedynczej integracji - Klarna Checkout (KCO), gdzie klient ma możliwość zapłacenia przez płatności natychmiastowe, odroczone lub ratalne. Większość z dostępnych opcji płatności może zostać zintegrowana jako rozwiązania stand-alone w osobnych integracjach.

Przykładowo w Polsce takimi rozwiązaniami są Przelew. (usługa płatności w bankowości bezpośredniej z poziomu strony www) oraz Paycode (płatność poprzez link do predefiniowanej transakcji wysyłany klientowi na maila).

ehandelmag.com: Po raz kolejny jesteście wystawcą na Targach eHandlu, co się Wam podczas tej imprezy najbardziej podoba?

Marcin Rybka:

Targi eHandlu to jedna z największych (o ile nie największa) impreza branżowa w Polsce. Poza oczywistymi korzyściami jak zdobywanie leadów i rozbudowywanie wiedzy o rynku, na którym przyszło nam działać, mamy jeszcze doskonałą możliwość sprawdzenia rzeczy, których nie możemy sprawdzić w innych warunkach lub możemy w ograniczonym zakresie. Przykładowo zbieramy cenne informacje na temat rebrandingu, postrzegania marki jako takiej, nastrojów w branży, kierunków jej rozwoju czy choćby pomysłów w jakich my moglibyśmy się rozwijać dla naszych klientów.

Grupa Klarna

Klarna to jeden z wiodących europejskich pośredników płatności i niedawno licencjonowany bank, który chce zrewolucjonizować doświadczenia zakupowe zarówno kupujących, jak i sprzedających. Utworzona w Sztokholmie, w Szwecji, w 2005 r., Klarna oferuje swoim Klientom możliwości płatności natychmiastowych, odroczonych oraz ratalnych – dostarczając proste i bezpieczne formy płatności, które są jednocześnie smoooth. W 2014 r. Klarna połączyła siły z Sofort tworząc w ten sposób Grupę Klarna. W tej chwili z rozwiązań Klarny korzysta ponad 70,000 sklepów internetowych obsługując ponad 60 mln użytkowników w Europie i Ameryce Północnej. Klarna zatrudnia ponad 1,700 pracowników i jest aktywna w 14 krajach.

Sofort GmbH

Sofort GmbH został założony w 2005 r. i jest częścią Grupy Klarna, wiodącego europejskiego dostawcy płatności. Dzięki metodzie płatności Sofort, rynkowemu liderowi wśród metod płatności bezpośrednich w Niemczech, Grupa Klarna oferuje innowacyjne produkty zabezpieczające zakupy fizycznych i cyfrowych dóbr poprzez Internet. W tej chwili Klarna współpracuje z 70,000 merchantów oferujących jej rozwiązania ponad 60 milionom użytkowników w Europie i Ameryce Północnej. Klarna zatrudnia ponad 1,700 pracowników i jest aktywna w 14 krajach.

Marcin Rybka - od 7 lat związany ze sprzedażą w sektorze B2B. Do zespołu Sofort w Grupie Klarna dołączył w 2016 roku. Zajmuje się negocjacjami kontraktów dla kluczowych merchantów oraz wdrożeniem i optymalizacją systemu płatności oferowanego przez Klarna na terytorium Polski. Od lat zainteresowany tematyką neuromarketingu. W wolnym czasie uprawia karate oraz zajmuje się hodowlą kaktusów.

Szukaj podobnych:

e-commerce sofort klarna marcin rybka

image

Komentarze