Portal S24 to teleinformatyczna platforma udostępniona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dzięki niej szybko sprawnie i bez wychodzenia z domu założysz spółkę, zaktualizujesz dane podmiotów gospodarczych i złożysz wniosek o przyjęcie dokumentów do RDF. System S24 - co to jest, jak z niego skorzystać i ile to kosztuje? Podpowiadamy.
Platforma S24 powstała w 2012 roku z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. Stanowi ona odpowiedź na potrzeby osób, które chcą zarejestrować podmiot osobowości prawnej (np. spółkę z o.o., spółkę jawną lub komandytową) lub zaktualizować jego dane szybko i wygodnie, przez Internet.
Jaki podmiot można zarejestrować przez system S24?
Korzystając z platformy S24, zarejestrujesz m.in.:
Przy pomocy S24 dokonasz także zmiany danych ww. podmiotów, złożysz wniosek o przyjęcie dokumentów do Repozytorium Dokumentów Finansowych i wniosek Z-30 o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego lub innych dokumentów.
Aby móc korzystać z systemu S24, konieczne jest założenie bezpłatnego konta użytkownika. Już w ciągu kilku sekund po rejestracji i aktywacji będziesz mógł założyć firmę lub wykonać inne czynności za pośrednictwem platformy. Jak zarejestrować spółkę w systemie S24? Aby zarejestrować spółkę, wejdź w zakładkę Moje Przedsiębiorstwa i naciśnij przycisk Dodaj Przedsiębiorstwo. Następnie podążaj za dalszymi wskazówkami.
Ważne: platforma jest wyposażona w mechanizm walidacji. W przypadku niewypełnionego pola określanego jako obowiązkowe nie pozwoli Ci przejść dalej.
Korzystanie z platformy nie wymaga wnoszenia żadnych opłat (poza tymi wynikającymi z rejestracji spółki). A co ważne, pozwala także zaoszczędzić. Jak to możliwe? Założenie spółki przez platformę S24 jest nie tylko wygodniejsze, ale również tańsze niż tradycyjny sposób rejestracji. W przypadku spółki z o.o. z minimalnym kapitałem zakładowym (5000 zł) oszczędności sięgają kilkuset złotych.
Jak nietrudno zgadnąć, korzystanie z platformy S24 wymaga podpisywania dokumentów w formie elektronicznej. Jako poświadczenie Twoich danych mogą służyć:
Profil Zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny kwalifikowany.
Ważne: nie masz profilu zaufanego ani podpisu kwalifikowanego? Profil założysz w ciągu zaledwie kilku minut w systemie bankowości elektronicznej. Taką możliwość zapewniają obecnie następujące banki: T-mobile Usługi Bankowe, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Pekao, mBank, Santander, PKO Bank Polski, Bank Millennium, Inteligo, Envelo (Grupa Poczty Polskiej).
Skorzystanie z platformy S24 okaże się nieocenionym wsparciem, jeśli chcesz zarejestrować firmę jak najszybciej. Jeśli wniosek będzie wolny od błędów, sąd dokona rejestracji nawet w ciągu 24 godzin. Dużą zaletą S24 jest także wygoda. Dzięki niej dopełnisz niezbędnych formalności bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie przed ekranem komputera.
Sporą niedogodnością platformy S24 są gotowe wzory dokumentów. W praktyce oznacza to, że rejestrując podmiot (np. spółkę z o.o.), będziesz miał ograniczone prawo modyfikacji treści umowy. „Pół biedy”, jeśli Twoja firma prowadzi standardową działalność. Gorzej, jeśli specyfika Twoich działań wymaga nietypowych zapisów. W takim przypadku lepszym (a często jedynym) rozwiązaniem będzie tradycyjna rejestracja podmiotu poprzez podpisanie umowy notarialnej.
Niestety, taki system nie zagwarantuje użytkownikowi sukcesu w rejestracji spółki. Aby zarejestrować podmiot, niezbędne jest bowiem wypełnienie nie tylko wniosku, ale także załączników. A sprytna platforma… nie dysponuje wzorami wszystkich. Jeśli nie masz tego świadomości i wyślesz wniosek bez wymaganych prawem załączników, sąd go zwróci. A Ty będziesz musiał ponownie przystąpić do rejestracji. Zanim zaczniesz działać, upewnij się, jakie dokumenty musisz dołączyć do wniosku. Jeśli okaże się, że system nie dysponuje ich wzorami, znajdź je w internecie, wypełnij i dołącz na własną rękę.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga - nowy wpis w każdy piątek :)
Wydawca
Adres prawny
NIP