Coraz więcej e-sklepów sprzedaje też przez Allegro. Dlaczego?

O 39 proc. więcej sklepów na platformie Shoper ma uruchomioną integrację ze sprzedażą w serwisie Allegro niż przed rokiem. Wzrosła również wartość sprzedaży prowadzonej tym kanałem. Z chwilą, gdy oczy branży zwracają się w kierunku największego markeplace’u w Polsce, eksperci Shopera wyjaśniają przyczyny tych wzrostów i złożone relacje łączące e-sklepy i e-targi.

Choć o planowanym debiucie giełdowym serwisu Allegro mówiło się od dawna, kilka dni temu władze spółki oficjalnie potwierdziły ten zamiar. W tym samym czasie ponownie pojawiły się informacje o wejściu do Polski platformy Amazon. Wbrew przewidywaniom z początku roku rosną też polskie zakupy w serwisie Aliexpress, a w czołówce najpopularniejszych marek e-commerce w badaniach firmy Inquiry znajduje się też portal OLX, również wykorzystywany jako marketplace. Czy oznacza to, że wkrótce takie serwisy zdominują polski handel internetowy? Niekoniecznie.

Sklepy i stoiska to nie konkurencja

Statystyki dla sklepów internetowych korzystających z oprogramowania Shoper pokazują, że kilkaset z nich uruchomiło w tym roku integrację z serwisem Allegro. Jednak samych sklepów na platformie Shoper przybyło w tym czasie ponad 2 tysiące.

‘‘Spójrzmy na Google i Facebooka - choć są gigantami internetu, nie zastąpią portali z wiadomościami, korzystają nawzajem ze swoich zasobów. Tak samo między sklepami internetowymi a marketplace’ami wytwarza się pewna symbioza. Serwisy te traktujemy raczej jako partnerów niż konkurencję i nawet zachęcamy sklepy używające naszej platformy, by sprzedawały w sieci wszędzie tam, gdzie są klienci. Nasze rozwiązanie jest takim centrum zarządzania wieloma kanałami sprzedaży, zarówno własnym sklepem, jak i kontem w serwisie aukcyjnym. Sprzedawcy z Allegro zaczęli częściej uruchamiać własny kanał i integrować go z obsługą sprzedaży w marketplace, aby mieć wszystko w jednym miejscu’’ - wyjaśnia Krzysztof Krawczyk CEO Shoper.

Współpraca liderów i pandemia rozruszały branżę

Na początku 2020 r. Shoper zacieśnił partnerskie relacje z Allegro. Właściciele sklepów internetowych mogą teraz korzystać kampanii reklamowych Allegro Ads - jeśli prowadzą sprzedaż w tym serwisie, ich oferty mogą wyświetlić się użytkownikom jako polecane. Zarządzanie usługą zintegrowane jest z panelem obsługi sklepu, podobnie jak kampanie reklamowe Google Ads i Facebook Ads.

‘‘Integracja kanałów sprzedaży w połączeniu z nowymi funkcjami była zapewne jednym z powodów, dla których liczba naszych sklepów korzystających z Allegro w kilka miesięcy wzrosła o ponad ⅓. Nie należy też zapominać, że był to czas pandemii, kiedy e-commerce okazał się receptą na narodową kwarantannę, a wiele biznesów handlowych otworzyło się na nowe kanały dystrybucji. Dzięki szybkiemu przyrostowi nowych sklepów liczba sprzedawców korzystających z naszej platformy przekroczyła już 15 tysięcy. Spora część z już istniejących podmiotów osiągnęła przez ostatnie pół roku nadzwyczajne zyski i według naturalnego odruchu, by kuć żelazo, póki gorące, szukała nowych sposobów na zdobycie klientów. Podobną skłonność zauważyliśmy wśród wydatków na reklamę na Facebooku, które wiosną w sklepach były ponad dwukrotnie większe niż na początku roku’’ - wyjaśnia Oliwia Tomalik, Marketing Manager Shoper.

Eksperci Shopera spodziewają się zatem, że zapowiedziany niedawno debiut Allegro na GPW będzie bardziej wydarzeniem dla rynku finansowego niż dla samej branży e-commerce. Tutaj relacje między sklepami i marketplace’ami są już poukładane, a inwestycje w sektor nie powinny ich zmienić. Czy skłonność do szukania przez sklepy kolejnych kanałów promocji i dystrybucji przeniesie się również na Amazon?

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP