“Cześć jestem tu nowy”, czyli jak pokazać produkt w eSklepie

Posiadając nowy produkt w sklepie czy magazynie chcemy jak najszybciej go sprzedać - logiczne. Szybkie umieszczenie go na stronie sklepu on-line czy wystawienie aukcji jest priorytetem. Dlatego często poprzestajemy na krótkim, niepełnym opisie, oszczędnych zdjęciach i podstawowych parametrach z myślą, że kiedyś do tego wrócimy i dopracujemy braki. Spotkałam się nawet z opinią, że dodanie produktu na stronę sklepu powinno zająć "trzy minuty".

W rozbudowanych systemach sklepów internetowych mamy mnóstwo opcji, które należałoby wypełnić przy wprowadzaniu nowego produktu -są one jednak przez e-sklepy pomijane. Brak długofalowej polityki sprzedaży każe wypełniać tylko to, co w danej chwili jest potrzebne. Później do danego przedmiotu musimy wracać po kilka/kilkanaście razy i dopisywać braki lub mierzyć się ze sprytną prezentacją tego samego produktu u konkurencji.

Często to czego nie widzi klient na stronie produktu jest tak samo istotne jak treść czy zdjęcia.

1. Żeby Google widział

Większość SaaS`ów już dostosowała się do wymagań Google i pozwala na łatwe wprowadzenie globalnego numeru jednostki handlowej. E-sklepy nie powinny więc mieć problemów z ich dodaniem przy produktach. Nasz sklep będzie się rozrastał i jeżeli jeszcze nie posiadamy to nie wykluczone, że zaczniemy korzystać z bardziej złożonych programów magazynowych, może nawet z czytników kodów. A ponieważ wszystko można ze sobą w prosty sposób skonfigurować, takie prowadzenie ewidencji produktów przyspieszy np. przyjmowanie czy rozdysponowanie dostawy.

Jak wiadomo 14 lutego 2017 Google będzie egzekwowało podawanie numerów GTIN przy produktach, które sprzedajemy w sieci. Jeżeli chcemy więc, by nasze towary dobrze się pozycjonowały, wyszukiwały czy w ogóle były widoczne w necie należy o tym numerze pamiętać.

GTIN - Global Trade Item Number - unikatowy i powszechnie akceptowalny identyfikator produktu. Możemy go znaleźć pod kodem kreskowym.

Podobne wymagania wprowadził eBay, Amazon czy iTunes.

2. Techniczna precyzja

Dokładne podanie wagi nie jest tylko informacją dla klienta. Umożliwi nam w przyszłości konfigurowanie i dodawanie nowych opcji dostawy. I tutaj ważne, żeby na samym już początku mieć na uwadze, że właściwa waga produktu nie jest jedyną wytyczną dla przewoźnika. Możemy sprzedawać lekkie produkty, o niestandardowych wymiarach. I przy takich właśnie pozycjach firma kurierska doliczy nam za przesyłkę jak za dodatkowe kilogramy. Dlatego wpisując wagę w odpowiedniej rubryce swojego systemu sprzedażowego kierujmy się wytycznymi kuriera. Najczęściej dane z tej rubryki nie są widoczne na stronie sklepu i służą jedynie do konfigurowania opcji wysyłki. Poprawną wagę do informacji klienta podajemy wtedy w opisie przedmiotu.

Najczęściej firmy kurierskie podpisując z przedsiębiorcą standardową umowę podają górny próg wagowy w granicach 30 kg, a rozmiar paczki najczęściej musi zmieścić się w wymiarach: Wysokość + szerokość + długość <= 300 cm, gdzie najdłuższy z boków nie może przekroczyć ~ 120-170 cm.

Jeżeli mamy więc produkt ważący np. 15 kg, ale objętościowo tak duży, że jakikolwiek dodany do niego inny przedmiot przekroczy zalecane wymiary paczki, warto w takiej rubryce podać, że waży on np. 30 kg. W późniejszych etapach rozwoju sklepu, gdy będziemy tworzyć skomplikowane profile wysyłkowe pozwoli to na prawidłowe naliczanie się kosztu klientom dokonującym zakupy, dzielenie ich zamówień na poszczególne paczki czy w prosty sposób dodawanie grupowo kolejnych opcji czy rodzajów firm przewozowych.

Taka sama zasada dotyczy również paczek mniejszych, realizowanych przez Pocztę Polską lub Inpost.

Każdy dostawca ma swoje wytyczne dotyczące paczek niestandardowych.

“Paczka niestandardowa lub niesortowalna, to taka która wymaga szczególnej obsługi podczas procesu transportu. Można wyróżnić kilka podstawowych kryteriów, które mają wpływ na uznanie paczki za niestandardową:

  • wymiary przekraczające parametry paczki standardowej (długość oraz suma boków lub suma długości i obwodu)

  • nieregularny kształt, który może utrudniać transport

  • wystające elementy, mogące ulec uszkodzeniu lub spowodować uszkodzenie innych przesyłek

  • rodzaj opakowania, które utrudnia transport, zwłaszcza pod kątem pracy automatycznego sortera (stąd funkcjonujące równie często określenie paczki niesortowalnej)

  • zawartość przesyłki, która również może być podatna na uszkodzenia lub powodować inne zagrożenia podczas zwykłych czynności transportowych

  • ciężar paczki powyżej 30-32-35 kg (zależne od firmy)”

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie: kurierem.pl/porady.przesylka.niestandardowa

3. Opcje dostawy - więcej znaczy lepiej

Należy ich rozpatrzyć od razu jak najwięcej. Nie musimy za każdym razem podpisywać zobowiązujących umów z firmami przewozowymi - chociaż to zapewniłoby nam niższe koszty. Mnogość wyboru przewoźników, jaką udostępnimy klientom będzie też miała wpływ na wybór przez nich danego sprzedawcy. Osoby dokonujące zakupów w sieci bardzo często mają już wyrobione opinie o firmach dostarczających przesyłki i wybrane preferencje co do opcji nadania. Znajdziemy między nimi zwolenników np. paczkomatów, odbioru przesyłek w kiosku czy na poczcie, klasycznych kurierów, itp. W wielu przypadkach możliwość wybrania ulubionej opcji dostawy wpływa na podjęcie decyzji o zakupie w danym sklepie internetowym czy aukcji. Niektórzy nie sugerują się nawet ceną - są w stanie zapłacić kilka złotych więcej za wybraną opcję.

Czym więc się kierować wybierając formę lub opcje dostawy dla swoich klientów?

Ciekawe wytyczne znajdziemy na blogu - furgonetka.pl - o tym "dlaczego potrzebujesz więcej niż jednego przewoźnika do obsługi logistyki w e-sklepie"

Przede wszystkim weź pod uwagę to, czego potrzebują klienci sklepów internetowych. Wciąż najchętniej wybieraną opcją jest dostawa kurierska bezpośrednio do domu lub do miejsca pracy. Na drugim miejscu znalazły się usługi oferowane przez Pocztę Polską, a na trzecim możliwość odbioru przesyłki z Paczkomatu InPost.

Źródło: E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska

Różnorodność sposobów dostarczenia przesyłki wpływa również na pozycjonowanie się przedmiotów na aukcjach Allegro. Wielu sprzedawców korzysta z udostępnionych przez portal opcji dostawy do niezliczonej ilości krajów podając nawet jakieś wyimaginowane koszty byle tylko znaleźć się wyżej w wyszukiwaniu. Ale można również bez "kombinowania" skorzystać z kilku opcji wysyłek pocztowych, Inpost czy kuriera, odbioru w kiosku, w punkcie, itd. Początkowo taka ilość opcji przewoźników może wydać się trudna w obsłudze, ale i to może zostać usystematyzowane przez podanie ilości dni przesyłki - pozwoli to na wysyłanie paczek w mniej popularnych opcjach np. dwa razy w tygodniu.

Niektórzy twierdzą, że jeśli nie oferujesz przewoźnika, którego najbardziej Klient lubi, to wybierze on innego. Czasami tak się dzieje, ale nie zawsze. Zatem na 100% stracisz część Klientów, jeśli ograniczysz wybór dostawców.

Więcej o różnorodności oferowanych form wysyłek skierowanych do klientów Allegro znajdziesz w artykule na ebiznesy.pl

Tworzenie rozbudowanych opcji dostawy i odpowiednio dobranych profili wysyłki niweluje w przyszłości czasochłonną pracę dodawania nowych kurierów np. przy aukcjach. Jeżeli korzystamy z zewnętrznego systemu sklepu internetowego, który jest zintegrowany z Allegro to zazwyczaj wystawiamy aukcje z gotowymi profilami wysyłki. Niestety, dodając później dodatkowy rodzaj przewoźnika nie wpłyniemy tą zmianą na wystawione już aukcje. I odwrotnie - dodając kolejną opcję dostawy poprzez edycję bezpośrednio w aukcji, nie wczyta się ona w zamówieniu od klienta, który akurat ją wybierze po dokonaniu zakupu. Pojawi nam się w systemie błąd i również mylnie zostanie naliczony klientowi koszt wysyłki. Ale to już osobny temat.

4. Opis, zdjęcia - niby nic, a jednak...

Czyż jest coś bardziej oczywistego…? Im lepszy opis i zdjęcia, tym większa sprzedaż. W opisach warto zawrzeć przydatne linki np. do instrukcji na stronie producenta czy filmu pokazowego, można dodać odnośniki do recenzji. Słowa kluczowe, meta, opis - oczywista oczywistość. Wspomnę więc tylko, że poza słowami, które są słownictwem - nazwijmy to - fachowym - zadajmy sobie trud, by wejść w buty naszego klienta i wzbogacić opisy w określenia, których laik może używać poszukując naszego produktu.

Aż 64% treści w Internecie stanowią obrazy. Dzięki odpowiednio dobranym zdjęciom również możemy lepiej pozycjonować się w wyszukiwarkach. Fotografie produktów najlepiej wstawiać na stronę i do sklepu wykonane na białym tle. Allegro od 01.02.2017 wprowadziło obowiązek posiadania zdjęć większości produktów na białym tle na miniaturkach. Takie fotki pozycjonują się również lepiej w Google, lepiej eksponują sprzedawany produkt oraz lepiej skupiają na nim uwagę klienta.

Jeżeli sami chcemy pobawić się wykonywaniem fotografii to w sieci znajdziemy wiele przydatnych poradników. Nawet Allegro postanowiło wspomóc swoich klientów i wydało krótki "Białe na białym". Jeśli nie mamy specjalistycznego sprzętu fotograficznego znajdziemy również porady dla amatorów, np.: "Idealne białe tło na zdjęciach".

Możemy również zainwestować chociaż w część naszego najbardziej "prestiżowego" towaru i zlecić wykonanie zdjęć specjalistom. Cenniki zaczynają się od 20-25 zł za pakiet 100 zdjęć.

5. Grupy i podgrupy

Najczęściej produkty w sklepie mamy pogrupowane względem kategorii w jakiej się znajdują. Warto jednak wzbogacić zaplecze e-sklepu w dodatkowe grupy. Nie tylko pod kątem np. kolorów, smaków, zapachów, ale biorąc również pod uwagę możliwość przyszłych promocji czy wyprzedaży. Umożliwi nam to w automatyczny sposób dodawanie takich opcji dla poszczególnych niewielkich grup, a niekoniecznie dla całych podkategorii.

Jeżeli swoją sprzedaż w dużym procencie opieramy na Internecie (sklep, aukcje, porównywarki) powinniśmy koniecznie zadbać o jak najlepsze, a nie jak najszybsze opisanie produktu. Błędne jest przekonanie, że umieszczony w internecie towar lub wystawiony na aukcji, równa się sprzedany. Nasza moc sprzedażowa przez złą jego prezentację jest na niskim poziomie, produkty giną na magazynie zapomniane i niedocenione. Należy pamiętać, że nie tylko to co jest widoczne na stronie dla klienta ale również szereg danych umieszczonych w systemie sprzedaży internetowej może nam pomóc w sprawny i prosty sposób lepiej produkt wyeksponować, wypozycjonować, sprzedać i obsłużyć.


O Autorze:

Kontakt do Marty na LinkedIn

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP