Czy Święty Mikołaj kupuje w sieci i co dostanie od niego grzeczny Szwed?

Wraz z początkiem listopada – jak w każdym innym regionie Europy, lawinowo wzrasta liczba wyszukiwań wszelkiego rodzaju prezentów. Najwięcej osób siada przed komputerem bez konkretnego pomysłu, a tylko szukając promocji. Największe zainteresowanie frazą „prezenty świąteczne” zauważyć można u Szwedów. Nie wynika to z faktu, że właśnie oni wydają najwięcej (średnio 2881 SEK), ale z tego, że mają największe skłonności do porównywania cen w sieci wśród mieszkańców krajów nordyckich (Szwecja, Finlandia, Dania, Norwegia).

źródło: makesyoulocal.com

Zresztą szwedzki eCommerce niezmiennie ma się doskonale. W każdym od 2009 roku czwarty kwartał jest oczywiście najlepszym dla właścicieli sklepów okresem.

17-procentowy wzrost zakupów online w skali roku

Postrzegani jako spokojni i cierpliwi Szwedzi zaczynają zakupy w sieci w listopadzie. DIBS SE już w 2012 roku zbadał, że wartość wszystkich transakcji w okresie przedświątecznym wzrósł o 14 procent w stosunku do roku poprzedniego. Najsłabszym miesiącem szwedzkiego eCommerce w 2013 roku był lipiec, najlepszym zaś listopad

Najpopularniejsze wśród Szwedów miesiące na zakupy online źródło: dhandel.se

Prezenty świąteczne online czy offline?###

35 procent mieszkańców krajów nordyckich kupi w tym roku prezenty świąteczne w sieci – wynika z danych PostNord. Najmniejszą popularnością ten sposób poszukiwania prezentów dla najbliższych cieszy się w Finlandii, gdzie aż 41 procent mieszkańców jest pewnych, że w prezentów w sklepach online szukać nie będą. Największymi entuzjastami sklepów online przed Bożym Narodzeniem są Duńczycy, 40 procent z nich prezentów będzie szukać właśnie w sieci.

Czy kupisz prezenty świąteczne online w tym roku? źródło: PostNord

Zapobiegliwość mieszkańców Północy, sprawia, że nad zakupem prezentów świątecznych zaczynają się zastanawiać wcześnie i pierwsi z nich deklarują zacząć poszukiwania w sieci już początkiem listopada. Największy boom zakupów online nadchodzi w ostatnim tygodniu listopada, później rośnie prawdopodobieństwo, że Szwed czy Duńczyk kupią prezenty w sklepach stacjonarnych. Chociaż warto odnotować, że w ubiegłym roku dla mieszkańców Północy najbardziej odpowiednim dniem na zakupy okazał się poniedziałek 9 grudnia.

Kiedy zrobisz zakupy świąteczne? źródło: PostNord

Co nie powinno dziwić, wziąwszy pod uwagę zamiłowania do zakupów zagranicznych. Ponad 42 procent mieszkańców regionu dokonało transakcji transgranicznej w ciągu ubiegłych dziewięciu miesięcy 2014 roku.

Procent osób, które dokonały zakupów w zagranicznych sklepach

Wśród najpopularniejszych dla Północnych nacji kierunków zakupów są Wielka Brytania, USA, Niemcy i Chiny. Zaś wśród najpopularniejszych dóbr kupowanych w zagranicznych sklepach mamy ubrania, elektronikę domową, media (książki, filmy, muzyka), kosmetyki, artykuły sportowe oraz biżuterię i zegarki.

Ulubione zagraniczne sklepy mieszkańców krajów nordyckich źródło: econsultancy.com

Charakterystyczne dla krajów nordyckich jest też umiłowanie do przedświątecznych transakcji mobilnych.

Co i dlaczego na Boże Narodzenie w sieci?###

Powody, dla których mieszkańcy Północy wybierają zakupy w sieci zamiast sklepów stacjonarnych nie są szczególnie trudne do przewidzenia. Dla Norwegów i Szwedów najbardziej liczą się łatwość i wygoda, Duńczycy i Finowie doceniają też oszczędność wynikającą z tego rozwiązania. Aż 10 procent Finów, którzy zakładają, że prezenty na Boże Narodzenie nabędą w sieci, twierdzi, że nie ma technicznej możliwości zakupu podarunków stacjonarnie w miejscu, gdzie mieszkają.

Wśród najchętniej kupowanych w sieci prezentów na Północy mamy przede wszystkim media (książki, muzyka, filmy, oprogramowanie), które pod choinką chce położyć 57 procent Szwedów, 54 procent Finów, 49 procent Duńczyków i 35 procent Norwegów. Kolejnymi popularnymi kategoriami są ubrania, zabawki i elektronika domowa (w tym komputery). W Danii ponadto popularne jak w ubiegłym roku będą też bony (np. bilet do teatru czy wizyta w restauracji), kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego i sprzęt sportowy.

I mimo iż kraje nordyckie nie przodują jeśli idzie o zamiłowanie do porównywarek cen, klienci eSklepów oczekują oczywiście wyprzedaży, ofert specjalnych, a czasem nawet stref wolnych od Świąt (3 procent mieszkańców krajów nordyckich nie zamierza w ogóle kupować prezentów świątecznych). Prezentowy poradnik oraz przypomnienie, że nietrafione prezenty można odesłać to podstawa. Dlatego, by jeszcze zachęcić klientów do kupowania w świątecznym szale, wiele sklepów proponuje akcje jak tu w spelbutiken.se, gdzie WSZYSTKIE kupione w okresie od 1 listopada do Świąt prezenty, można zwrócić do 15 stycznia 2015 roku!

źródło: spelbutiken.se

Autor: Karolina Pietor

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP