Dlaczego warto korzystać z systemów ERP

Polacy coraz bardziej przekonują się do zakupów w Internecie. Wzmożony popyt powoduje natłok pracy dla osób zatrudnionych w branży ecommerce. Posiadanie własnego sklepu internetowego wiąże się z nakładem dużej ilości czasu. Rozwijając firmę co chwilę stajemy naprzeciwko nowym wyzwaniom. Gdy rośnie ilość zamówień, pojawia się coraz więcej zapytań docieramy do punktu w którym nie poradzimy sobie bez pomocy zewnętrznych narzędzi. Jednym z nich jest system ERP. Ułatwia on zarządzanie sprzedażą i automatyzuje wiele procesów. Dzięki temu prowadzenie sklepu staje się prostsze i bardziej wydajne.

System ERP – co to?

System ERP ang. enterprise resource planning, system, który umożliwia planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Zbudowany jest z modułów, z których każdy odpowiada za osobną część działalności firmy, np. sprzedaż, logistykę, księgowość, kadry czy magazyn. Integracja tych modułów w jednym miejscu pozwala na bardziej efektywną sprzedaż oraz zarządzanie przedsiębiorstwem.

Kiedy warto wdrożyć system ERP.

Zatrudniasz coraz więcej pracowników, wzrastają koszty, ale nie przekłada się to na wydajność? Większa sprzedaż generuje kolejne dokumenty, o których musisz pamiętać? Korzystasz z kilku programów i masz już dość zapamiętywania nowych haseł i loginów? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco, to system ERP jest dla Ciebie. Odpowiednio dostosowany system zwiększa wydajność pracowników, ułatwia przepływ dokumentów wewnątrz firmy, jak i do klientów. Modułowość zapewnia dostosowanie do potrzeb i dostępność do narzędzi w jednym miejscu. To olbrzymie ułatwienie codziennej pracy. Wszystkie dane znajdują się w jednym programie, do którego dostęp mają pracownicy z odpowiednimi uprawnieniami.

Dlaczego warto korzystać z systemów ERP.

System ERP, jak każde zewnętrzne narzędzie, powstało, aby ułatwić pracę w przedsiębiorstwach. Wychodzi on naprzeciw zapotrzebowaniu sprzedawców. Obecnie na rynku znajduje się dużo firm oferujących swoje usługi z zakresu ERP, ale dlaczego warto się tym zainteresować?

 • Oszczędność czasu.

Wdrożenie systemu w firmie skraca czas wykonywanych zdań. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w jednym programie. Możemy swobodnie komunikować się z pracownikami oraz klientami, przesyłać dokumenty, zarządzać sprzedażą w jednym środowisku. Nie musimy korzystać z dodatkowych programów. Dzięki temu wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie są spójne.

 • Obniżenie kosztów.

System ERP skutecznie obniża koszty. Optymalizacja pracy powoduje, że nie potrzebujemy dodatkowych pracowników. System wiele rzeczy wykonuje automatycznie. Dodatkowo oszczędzamy na licencjach do kolejnych programów. Dobrze dobrany system jest w stanie zastąpić nawet do 2 etatów.

 • Automatyzacja sprzedaży.

Zarządzanie sprzedażą ze wszystkich kanałów w jednym miejscu. Zamówienia z platform, na których prowadzimy działalność są dostępne w systemie. Łatwo możemy nimi zarządzać, zmieniać ich statusy czy zająć się reklamacjami i zwrotami. Nie musimy się martwić o pominięcie jakiegoś zamawiania, gdyż mamy łatwy dostęp do całej sprzedaży. Prowadzenie sklepu na kilku marketplacach, dzięki

automatyzacji nie jest skomplikowane i czasochłonne. Możemy dzięki temu otwierać się na nowe źródła dochodów i zwiększać sprzedaż.

 • Integracje.

Oprócz platform sprzedażowych, możemy połączyć się z dostawcami. Sprawna realizacja zamówienia przekłada się na krótszy czas dostarczenia go do klienta. Szybko wydrukujemy dokument sprzedaż, list przewozowy dla kuriera i wyślemy klientowi tracking. Wzmacnia to przywiązanie użytkownika i jego zadowolenie z zakupów w naszym sklepie.

 • Swoboda w działaniu

Systemy ERP do działania wymagają jedynie komputera oraz dostępu do Internetu. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość prowadzenia firmy z każdego miejsca na ziemi. Nie zależnie czy jesteśmy w siedzibie, pracujemy z domu lub przebywamy na wyjeździe służbowym. Mamy nie ograniczony dostęp do zasobów systemu.

Jak widać zalet korzystania z systemów ERP jest wiele, a to na pewno nie wszystkie. Coraz więcej sklepów decyduje się postawić na takie rozwiązanie. Automatyczne zarządzanie stanami magazynowymi, łatwa integracja z firmami kurierskimi, duża ilość modułów, skutecznie do tego przekonują.

Czym kierować się przy wyborze systemu.

Decyzja o tym, jaki system ERP dla naszego przedsiębiorstwa wybierzemy powinna być przemyślana. Zanim zdecydujemy się na wybór oprogramowania, musimy zdefiniować nasze potrzeby oraz cele. Co chcemy osiągnąć za pomocą systemu, w czym w głównej mierze ma nam pomóc. Gdy to już ustalimy możemy zrobić rozeznanie na rynku, sprawdzić które rozwiązania mieszczą się w naszym budżecie i spełniają nasze oczekiwania. Sam zakup systemu ERP nie pomoże przedsiębiorstwu, tylko jego odpowiednie zastosowanie pozwoli na zbudowanie przewagi nad konkurencją. Firmy często oferują darmowe demo swojego oprogramowania, aby klienci mogli zapoznać się z jego możliwościami. To idealne rozwiązanie, ponieważ możemy bezpłatnie sprawdzić jak taki system działa i w jaki sposób może nam pomóc.

Podsumowanie

Nic nie wskazuje na to, aby tempo wzrostu rynku e-commerce miało wyhamować. Zakupy przez Internet stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Przez właścicielami sklepów internetowych stoi nie lada wyzwanie, aby sprostać wymaganiom jakie stawiają konsumenci. Systemy ERP ułatwiają codzienną pracę, optymalizują zachodzące w przedsiębiorstwie procesy, a automatyzacja wielu zadań znacznie skraca czas realizacji zamówień. Jeśli pracujesz w branży e-commerce, temat systemów ERP powinien Cię zainteresować

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
 • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

  Wydawca

 • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

  Adres prawny

 • VAT ID 7811967834

  NIP