Do jakich krajów sprzedawały polskie e-sklepy? Cross-border w 2022 roku

W ubiegłym roku polskie sklepy internetowe coraz śmielej wychodziły na kolejne rynki. Jakie były najpopularniejsze kierunki? IdoSell przedstawia dane z 2022 r.

Cross-border w ciągu ostatnich lat stał się jednym z najczęściej poruszanych zagadnień w e-commerce. Można stwierdzić, że wpływ na to miały m.in. pandemia, powszechna cyfryzacja oraz dążenie Unii Europejskiej do zniesienia barier w międzynarodowym handlu.


IdoSell jest najbardziej efektywną sprzedażowo polską platformą sklepową. Z jej usług korzystają głównie duże i średnie sklepy, które stawiają na nieustanny rozwój. Aż 45 proc. z nich zdecydowało się już na wyjście z ofertą na zagraniczne rynki. Jak radzili sobie z modelem cross-border w 2022 roku? Jak wynika z badania IdoSell, w ciągu ostatnich lat polskie e-sklepy sprzedawały najwięcej na rynku niemieckim (380 mln GMV w 2022 roku) i czeskim (166 mln GMV). W 2019 i 2020 roku na ostatnim miejscu podium była Wielka Brytania, w 2021 roku należało ono do Francji, a w ubiegłym roku trzecie miejsce zdobyła Rumunia (85,8 mln GMV). Tuż za nimi znalazły się takie kraje jak: Francja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania, Litwa, Ukraina.


Największy przyrost GMV w 2022 roku (w porównaniu do 2021 r.) odnotowały sklepy, które sprzedawały do Węgier (18 proc.), Ukrainy (18 proc.), Litwy (14 proc.). Jeśli zaś chodzi o liczbę transakcji, tu najpopularniejsze kraje to: Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja i Francja. Z kolei największy wzrost liczby transakcji mieli ci merchanci, których sklepy sprzedawały do Litwy, Węgier i Rumunii.


Cross-border najczęściej kojarzy się ze sprzedażą przez marketplace. Na poszczególnych rynkach można korzystać np. z Amazon, Cdiscount, Spartoo czy też Ebay. Wielu sprzedawców stawia sobie też pytanie, czy (lub kiedy) warto otwierać własny e-sklep dla danego kraju.


- W przypadku rynku niemieckiego, wartość zamówień z marketplace i sklepów internetowych rozkłada się mniej więcej po równo, sprzedaż na Amazonie to jednak dominujący trend polskiego handlu cross-border. Przy sprzedaży z Polski do Wielkiej Brytanii i Francji marketplace ma już mniejszy udział, tam własny sklep ma przewagę – wymienia Sara Dzierżawska.


Warto podkreślić, że udział sprzedaży przez e-sklep stopniowo rośnie. Polscy merchanci coraz śmielej budują swoje marki za granicą. W 2022 roku sprzedaż cross-border przez serwisy wynosiła tylko 21 proc., z kolei w sklepach internetowych 78 proc.


Jakie były najciekawsze kierunki sprzedaży w 2022? Produkty z polskich sklepów to: Martynika, Makau, Chile, Nowa Kaledonia, Bahrajn, Erytrea, Mauritius, Aruba, Mozambik, Antigua i Barbuda.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP