Ecommerce blog – konieczność czy niepotrzebny wymysł?

Kiedyś blogi służyły do tworzenia prywatnych internetowych pamiętników, dziś są źródłem zarobku dla wielu popularnych blogerów. Coraz częściej też blogi są jednym z elementów strategii marketingowej firm, zwłaszcza w branży ecommerce. Dla niektórych internetowych sprzedawców może się to wydawać niepotrzebnym wymysłem, jednak z kilku powodów topowe marki regularnie publikują na swoich stronach nowe wpisy blogowe.

Prowadzisz swój sklep internetowy i wciąż zastanawiasz się, czy ecommerce blog jest naprawdę konieczny? Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z blogowania, gdy prowadzisz swój sklep internetowy w sieci.

Ecommerce blog - pomocny w pozycjonowaniu

Jedną z najważniejszych zalet prowadzenia bloga firmowego jest pozytywny wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Blogowanie szczególnie może być przydatne, gdy strona sklepu internetowego nie posiada wielu zakładek, bazuje na opisach produktów producenta czy też jest rzadko aktualizowana. Regularne wpisy blogowe to przede wszystkim sygnał dla wyszukiwarki, że strona jest aktualizowana, co z kolei korzystnie przekłada się na jej ranking . Blog to także więcej podstron, linków prowadzących do strony internetowej oraz możliwość linkowania wewnętrznego, co również z perspektywy SEO, pozwala na budowanie pozycji sklepu internetowego.

Treści blogowe pozwalają także na pozycjonowanie strony internetowej pod względem słów kluczowych oddających charakter oferty sklepu – szczególnie blog firmowy będzie przydatnym narzędziem do promowania takich fraz, które niekoniecznie sprawdzą się w opisach produktów, a jednak są powiązane z produktami dostępnymi w sklepie. Efektem tego może być zwiększony ruch z wyszukiwarek, a tym samym duża liczba odbiorców strony, którzy potencjalnie zainteresowani są ofertą sklepu.

Content w social media

Media społecznościowe służą w dużej mierze do kreowania wizerunku marki oraz budowania więzi i interakcji z grupą odbiorców. Dlatego udostępniane w nich treści, o ile nie są przedmiotem płatnej kampanii reklamowej, nie mogą wyłącznie nawoływać do zakupów – użytkownicy danego portalu bardzo szybko mogą zniechęcić się nachalnymi reklamami produktów i przestać obserwować nasz profil firmowy. Content blogowy jest więc świetnym uzupełnieniem wpisów w social media, który można udostępniać, a tym samym zachęcać do wejść na stronę sklepu internetowego. Angażujące teksty blogowe często są również udostępniane dalej przez użytkowników mediów społecznościowych. W ten sposób zwiększysz także zasięgi swojego profilu na Facebooku czy innym portalu społecznościowym, na którym promujesz firmę. Jednocześnie blog sam w sobie może stać się platformą do interakcji z potencjalnymi klientami, dzięki czemu zyskasz możliwość otrzymywania wiadomości zwrotnej w postaci komentarzy. W ten sposób lepiej można zrozumieć potrzeby naszych odbiorców i sprostać ich oczekiwaniom, wciąż doskonaląc swoją ofertę sklepu internetowego.

Przyciąganie stałych czytelników na bloga

Choć w sieci znaleźć można informacje dotyczące niemal każdej dziedziny, nikt nie jest w stanie wiedzieć tyle na temat asortymentu sklepu internetowego, co jego twórcy. Dzieląc się konkretnymi wskazówkami odnośnie danej branży, bardzo szybko można zdobyć stałą publiczność bloga, która z niecierpliwością będzie czekać na kolejne wpisy. Jak to uzyskać? Na pewno sprawdzą się wszelkie treści poradnikowe, które odpowiadać będą na potrzeby Twojej potencjalnej grupie odbiorców. W planowaniu wpisów na bloga pomocne mogą być również rozmaite inspiracje, aktualne trendy panujące w branży czy konkretne wydarzenia. Warto jednak nadać blogowi sklepu internetowego indywidualnego charakteru, który sprawi, że proponowane treści będą użyteczne dla czytelników. Trzeba również pamiętać, że blog nie jest platformą sprzedażową – oczywiście nawiązania do oferty produktowej są niezbędne, jednak powinny one być naturalne i niezbyt nachalne wobec czytelników.

Budowanie pozycji eksperta

Ciekawe i merytoryczne treści, które udostępniasz na blogu, bardzo szybko mogą sprawić, że Twoja marka będzie postrzegana jako ekspert w danej dziedzinie. Jednocześnie dzięki blogowi firma zaczyna mówić w swoim imieniu, wyrażać swoje wartości czy podejście do klienta, a tym samym staje się bardziej dostrzegalna dla otoczenia. To wszystko pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, nawet jeśli ta oferuje podobne lub nawet te same produkty. Potencjalni klienci będą w stanie szybciej zaufać sprzedawcy, który doskonale zna swoją ofertę, służy radą i chętnie dzieli się wiedzą fachową w konkretnej dziedzinie. Ekspercka pozycja sklepu internetowego korzystnie wpływa również na wizerunek firmy, jeśli chodzi o współpracę z kontrahentami, influencerami czy podczas nawiązywania kontaktu z mediami. To wszystko sprawia, że ecommerce blog to warte zachodu narzędzie dla sklepu internetowego, które nie tylko może zwiększyć rozpoznawalność marki, ale też będzie sprzyjać dalszemu rozwijaniu biznesu, a więc w rezultacie zwiększać sprzedaż.

eactive.pl

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP