EHANDEL #1 - Jak wykorzystać dane dostępne w Google Adwords w procesie optymalizacji witryny?

Kampanie Google AdWords są prawdziwą kopalnią wiedzy na temat słów kluczowych i potrzeb użytkowników. Trzeba tylko wiedzieć, czego i gdzie szukać. Z tego artykułu dowiesz się m.in. tego, jak wykorzystać dane z AdWords w procesie optymalizacji strony, dzięki czemu obniżysz stawki za kliknięcie w reklamy, a także zdobędziesz więcej darmowego ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania.

###PO CO OPTYMALIZOWAĆ STRONĘ POD KĄTEM GOOGLE?

Aby Google wyświetlał daną stronę w darmowych wynikach wyszukiwania, musi dobrze rozumieć jej zawartość. Powinien mieć możliwość dopasowania odpowiednich wyników do zapytań użytkownika. W tym kontekście najważniejsze są treści tekstowe oraz ich odpowiednie ulokowanie w obrębie witryny. Niektóre elementy, takie jak nagłówki H1, tytuły stron, adresy URL, mają duże znaczenie w procesie optymalizacji. Zawarcie tam nieodpowiednich fraz może osłabić widoczność strony w Google i uniemożliwić wyszukiwarce „zaserwowanie” Twoich zasobów w wynikach wyszukiwania.

Podczas prowadzonych audytów dla klientów Takaoto regularnie spotykam się z przypadkami sklepów internetowych lub innego rodzaju witryn, w których nieodpowiednio dobrano treść poszczególnych elementów tekstowych. Nie chcesz chyba, aby Twój sklep był zoptymalizowany pod frazy, których nikt nie wyszukuje. Wybór odpowiednich słów kluczowych i optymalizacja strony pod ich kątem pozwoli Ci pozyskać więcej darmowego, wartościowego ruchu. Brzmi zachęcająco, prawda?

<data-widget type="TagBasedPromotion" name="magazyn"></data-widget>

###PIERWSZE KROKI SKIERUJ DO PLANERA SŁÓW KLUCZOWYCH

Podstawowym narzędziem, które powinno Cię zainteresować (bez względu na to, czy prowadzisz kampanie AdWords, czy nie), jest planer słów kluczowych. Aby z niego skorzystać, musisz założyć konto Google i utworzyć konto w usłudze AdWords (wejdź na adwords.com i postępuj zgodnie z instrukcjami).

Planer słów kluczowych daje dostęp do czterech zasadniczych funkcji. Ta, która powinna zainteresować Cię najbardziej, to „Sprawdź dane o liczbie operacji wyszukiwania i jej zmianach”. Opcja pozwala sprawdzić przybliżone dane dotyczące liczby wyszukań danych słów kluczowych. Innymi słowy możesz dowiedzieć się, ile razy użytkownicy szukali danej frazy w skali miesiąca lub roku wraz ze wskazaniem sezonowych wahań. Dzięki temu dowiesz się, czy warto pod ich kątem optymalizować swoje strony (np. podczas rozbudowy opisów produktów lub dodawania artykułów do sekcji poradnikowej).

Warto zainteresować się także menu „Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”. Korzystając z tej funkcji, dowiesz się, jakich podobnych wyrażeń używają konsumenci, gdy szukają usług lub produktów podobnych do Twoich. Dzięki temu uzyskasz jasną odpowiedź na pytanie, jakie słowa kluczowe powinny pojawić się w treści Twojej strony.

###KORZYSTASZ Z KAMPANII ADWORDS? ZROZUM, JAK DZIAŁAJĄ I WYKORZYSTAJ TO W SEO

Jeśli prowadzisz działania reklamowe w Google AdWords (lub komuś zlecasz tę usługę), to zyskujesz dostęp do dużo większego zbioru danych na temat słów kluczowych. W tym kontekście bardzo istotne jest zrozumienie, jak działa reklama AdWords w wynikach wyszukiwania. Dodając słowa kluczowe w ustawieniach swoich kampanii, definiujesz wytyczne dla Google. Wskazujesz, jakie tematy są powiązane z Twoją ofertą i na jakie zapytania użytkowników chcesz wyświetlać swoje reklamy. Jednak w zależności od tego, jakich ustawień tzw. dopasowania użyjesz, system będzie traktował te wytyczne mniej lub bardziej rygorystycznie.

Najbardziej rygorystycznym ustawieniem jest tzw. dopasowanie ścisłe. Informuje ono Google, aby reklamy były wyświetlane jedynie wtedy, gdy użytkownik wpisze konkretne, ściśle określone zapytanie. W przypadku innych ustawień pozostawiamy systemowi pewną dowolność. Z jednej strony to, że reklama pojawi się w nieodpowiednim kontekście, jest zagrożeniem. Z drugiej jednak to, że komunikat reklamowy zostanie wyświetlony w kontekście fraz, o których byśmy wcześniej nie pomyśleli, a które są stricte powiązane z działalnością firmy, jest szansą.

###PILNUJ TEGO, NA JAKIE ZAPYTANIA UŻYTKOWNIKÓW WYŚWIETLAJĄ SIĘ TWOJE REKLAMY

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych opcji dopasowania poznasz frazy realnie wpisywane przez użytkowników. W podstawowym raporcie „Słowa kluczowe” zyskasz przybliżone informacje na temat liczby kliknięć i skuteczności zdefiniowanych fraz. Aby zobaczyć, czego faktycznie poszukują internauci, przejdź do sekcji „Wyszukiwane hasła”.

Ustaw odpowiedni zakres dat, na przykład ostatnie trzy miesiące. Bardzo prawdopodobne, że zobaczysz dziesiątki, setki fraz, które Cię zaskoczą. Jeśli zobaczysz takie, które ewidentnie nie są powiązane z Twoim biznesem, skorzystaj z opcji wykluczenia, aby więcej nie powodowały wyświetlania reklam z Twoją ofertą. Jeśli zlecasz komuś prowadzenie kampanii, to na pewno warto czasem tu zajrzeć i wyegzekwować „zrobienie porządku”.

(...) Chcesz się dowiedzieć więcej od Szymona? W takim razie pobierz cały pierwszy numer Magazynu EHANDEL! Za free. :) <data-widget type="TagBasedPromotion" name="magazyn"></data-widget>

Autorem tekstu jest Szymon Słowik, współzałożyciel takaoto.pro

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP