Felieton Konrada Zacha: podsumowanie czerwca w e-commerce

Wielu z nas z utęsknieniem czekało na rozpoczęty właśnie sezon wakacyjny. Ja również niebawem planuję rozstać się z moim laptopem na co najmniej dwa tygodnie. Obserwując ostatnie dni czerwca mogłoby się wydawać, że handel tradycyjny nieco spowolnił a konsumenci zdecydowanie intensywniej korzystają z pięknej pogody niż z komfortu zakupów online. Jednak branża eCommerce, również w czerwcu, przyniosła nam mnóstwo inspiracji i ciekawych wydarzeń, którymi pragnę się z Wami podzielić.

Fundusz MCI Capital wychodzi z inwestycji w eCard i Dotpay z rekordową sumą 255 mln złotych.

MCI Capital jest jednym z najprężniej działających funduszy inwestycyjnych skupionych wokół rozwiązań digital. Swoją strategię inwestycyjną opiera na wsparciu firm oraz pomysłów biznesowych budjących przewagi konkurencyjne na rynku produktów i usług cyfrowych eCommerce czy nowych technologiach. W czerwcu MCI Capital podpisało przedwstępną umowę sprzedaży wiodących dostawców płatności elektronicznych tj. firm eCard i Dotpay za niebagatelną sumę 255 mln zł. Transakcja ta odbiła się w branży znaczącym echem ze względu na jej skalę, wartość, ale przede wszystkim przez fakt, że jest to jedna z pierwszych tego typu transakcji na rynku płatności elektronicznych. Ponadto jest to kolejny dowód na to, że istotne fundusze inwestycyjne działające zarówno na rynku polskim jak i na rynkach globalnych coraz częściej budują swoje portfele inwestycyjne w oparciu o spółki fintech. Sprzedaż Dotpay oraz eCard wpisuje się w trend konsolidacji operatorów płatności online na świecie. Ostatnie znaczące pod kątem wartości transakcje private equity na rynku płatności elektronicznych dotyczyły przejęcia Worldpay przez Vantiv gdzie transakcja opiewała na kwotę ponad 10 mld EUR.

Apple Pay wchodzi do Polski!

Rynek mobile rozwija się zarówno w Polsce jak i na całym świecie bardzo dynamicznie. Obroty generowane w branży eCommerce poprzez kanał mobilny rosną przeciętnie o kilkanaście procent rok do roku a producenci smartfonów nieustannie prześcigają się w dostarczaniu nam coraz bardziej zaawansowanych urządzeń spełniających rosnące wymagania i oczekiwania klientów. Na rynku smartfonów z wyższej półki od wielu lat mamy do czynienia z nieustannym sporem pomiędzy użytkownikami topowych modeli urządzeń z systemem Android a wiernymi fanami marki Apple i telefonów iPhone. Moim zdaniem w oby przypadkach technologia rozwinęła się na tyle mocno, że użytkownicy obu systemów mają już obecnie do dyspozycji telefony o najwyższych parametrach, doskonałej jakości oraz w porównywalnych cenach .Niemniej jednak, do niedawna, niezaprzeczalną przewagą smartfonów działających na oprogramowaniu Android była możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, obsługiwaną przez większość czołowych banków w Polsce. Na szczęście po wielu miesiącach ( ba, nawet latach ! ) oczekiwania również zagorzali fajni sprzętów z logo jabłuszka mogą w końcu wykorzystywać potencjał płatności zbliżeniowych za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych. W czerwcu Apple Pay zawitało oficjalnie w kraju nad Wisłą. Na chwilę obecną z rozwiązania mogą skorzystać posiadacze kart płatniczych Visa / Mastercard obsługiwanych przez Bank Zachodni WBK, mBank, Nest Bank, Alior Bank, Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, mBank, Raiffeisen Polbank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Wkrótce do grona banków akceptujących Apple Pay dołączy również PKO Bank Polski. Apple Pay pozwala na płatność telefonem w blisko 600 tysiącach terminali płatniczych dostępnych w placówkach handlowych i usługowych w całym kraju.

Google inwestuje 550 milionów USD w chiński marketplace JD.com

Czerwiec obfitował również w bardzo interesujące wydarzenia na globalnej scenie eCommerce. Jednym z ważniejszych, moim zdaniem, jest inwestycja amerykańskiego giganta Google.com w jedną z najszybciej rozwijających się platform marketplace na rynku chińskim : JD.com. W wielu swoich publikacjach a także w rozmowach z przedsiębiorcami, inwestorami czy właścicielami platform eCommerce, konsekwentnie ewangelizuję ogromny potencjał rynków azjatyckich dla podmiotów działających na rynku handlu internetowego. Chiny są zdecydowanie wiodącym, pod kątem dynamiki wzrostu sprzedaży ale również z powodu licznych innowacji, rynkiem digital na świecie. Alibaba.com poprzez doroczne bicie rekordu wygenerowanego podczas Dnia Singla obrotu ( przyp. Ponad 25 mld USD w dn. 11.11.2017 ) zdecydowanie ten trend potwierdza. Potencjał i atrakcyjność rynku chińskiego została również zauważona przez Google. Inwestycja ta ma, zdaniem analityków i przedsiębiorców działających na rynku online, zdecydowanie pomóc firmie z Mountain View zadomowić się na chińskim rynku eCommerce poprzez oferowanie sprawdzonych już rozwiązań wspierających sprzedaż takich jak m.in. Google Shopping

Życzę Wam aby rozpoczynający się sezon wakacyjny przyniósł mnóstwo ciekawych inspiracji ale przede wszystkim pozwolił na złapanie oddechu oraz regenerację sił przed ostatnim kwartałem 2018 roku. A biorąc pod uwagę rosnącą dynamikę sprzedaży eCommerce w Polsce będzie to bez wątpienia kwartał intensywny, pracowity ale i z pewnością owocny.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP