Jak uniknąć opłaty utrzymaniowej Allegro?

Handel na Allegro generuje sporo kosztów. W serwisie płaci się za sfinalizowane transakcje, promowanie ofert i zabiegi zwiększające ich atrakcyjność, wystawianie aukcji w niektórych kategoriach oraz utrzymywanie tych, które nie wygenerowały sprzedaży. 

Handel na Allegro generuje sporo kosztów. W serwisie płaci się za sfinalizowane transakcje, promowanie ofert i zabiegi zwiększające ich atrakcyjność, wystawianie aukcji w niektórych kategoriach oraz utrzymywanie tych, które nie wygenerowały sprzedaży.

W odniesieniu do ostatniego z wymienionych przypadków, obowiązują tzw. opłaty utrzymaniowe. Dowiedz się, czym jest opłata utrzymaniowa Allegro, co warto o niej wiedzieć i jak jej uniknąć.

Opłata utrzymaniowa Allegro - co to takiego?

Opłata utrzymaniowa Allegro dotyczy ofert, które nie wygenerowały sprzedaży przez okres roku. Pobierana po upływie 365 dni od daty ostatniej transakcji opłata, nie jest bardzo wysoka - to prowizja rzędu od kilku do kilkunastu groszy.

Ważne jest jednak to, że naliczana jest cyklicznie, co 10 dni - aż do momentu, w którym oferta wygeneruje sprzedaż lub zostanie zamknięta. Sprzedawców, którzy handlują na Allegro dużą liczbą produktów, mogą więc zaskoczyć koszta z nią związane.

Przykład: Sprzedawca oferuje na Allegro 2 000 produktów w ramach 4 000 różnych ofert (po 2 na produkt). 5% jego ofert (200 sztuk) nie wygenerowało sprzedaży przez rok. Po miesiącu, suma opłat za ich utrzymanie będzie wynosić 60zł, a po trzech - 180zł!

Wysokość opłaty utrzymaniowej na Allegro

Wysokość opłaty utrzymaniowej Allegro zależy od kategorii, do której przypisany jest przedmiot oferty, której dotyczy opłata za jej utrzymanie:

 • Kultura i rozrywka, Uroda, Zdrowie, Moda (z wyłączeniem kategorii Obuwie) oraz Odzież w dziale Dziecko - 5 groszy
 • Sport i Turystyka, Supermarket, Obuwie w dziale Moda i Dziecko - 15 groszy
 • W pozostałych kategoriach - 10 groszy

Warto też wspomnieć, że opłata za utrzymanie oferty Allegro nie jest naliczana w przypadku ofert ogłoszeniowych oraz tych, w których Allegro pobiera prowizje za wystawienie oferty.

Odpowiedzi na pytania sprzedawców

Opłata utrzymaniowa Allegro rodzi wiele wątpliwości sprzedawców. Oto najczęściej zadawane przez nich pytania wraz z odpowiedziami:

 1. Jak sprawdzić, czy Allegro naliczy opłatę utrzymaniową i dla jakich ofert?

Można tego dokonać w sekcji Nadchodzące opłaty - informacje o przewidywanych opłatach (w tym utrzymaniowej), pojawiają się w niej z trzydziestodniowym wyprzedzeniem.

Sprzedawca, który handluje dużą liczbą produktów, może wyodrębnić oferty, w których naliczą się prowizje za ich utrzymanie przy pomocy filtra wyszukiwarki “typ opłat - opłata utrzymaniowa”.

 1. Czy oferty, w których została naliczona opłata utrzymaniowa Allegro, są w jakiś sposób oznaczane?

Tak. Każda oferta Allegro, w której naliczono dodatkową opłatę, jest oznaczana charakterystycznym trójkątem z wykrzyknikiem w środku, który pozwala na sprawdzenie, czego dotyczy opłata.

 1. Oferta wygenerowała sprzedaż na krótko po naliczeniu opłaty utrzymaniowej. Czy Allegro zwróci prowizję?

Niestety, jeśli opłata za utrzymanie oferty została już naliczona, Allegro nie dokona jej zwrotu. Każda transakcja w ofercie odnawia jednak okres, w którym opłata nie obowiązuje i przedłuża go o kolejne 365 dni.

 1. Czy zatrzymanie i przywrócenie oferty pozwala uniknąć opłaty utrzymaniowej Allegro?

Taki zabieg nie spowoduje wydłużenia okresu zwolnionego z opłaty o kolejne 365 dni, ponieważ oferta zachowa swój unikalny numer. Jedyną możliwością uniknięcia opłaty za utrzymanie oferty, jest jej zamknięcie lub ponowne wystawienie z nowym numerem.

Jak uniknąć opłaty utrzymaniowej Allegro?

Sprzedawcy, którzy chcą uniknąć opłaty utrzymaniowej Allegro, mogą przed upływem 365 dni od ostatniej transakcji, zamknąć ofertę, a następnie wystawićprzy pomocy funkcji “Wystaw ponownie”. To w zasadzie jedyna możliwość, jaką mają.

Dzięki temu, serwis Allegro będzie traktował ofertę jak nową - nadając jej przy okazji nowy, unikalny numer. Opłata utrzymaniowa nie zostanie dla niej naliczona przez kolejne 365 dni od daty ostatniej transakcji.

Przy dużym wolumenie produktów, ręczne wyszukiwanie i zamykanie ofert, dla których została naliczona opłata utrzymaniowa Allegro, może okazać się bardzo czasochłonne. Nietrudno też w takim przypadku o pominięcie jednej czy kilku ofert. \n Na szczęście,na uniknięcie opłaty za utrzymanie ofert na Allegro pozwala ogranicznik kosztów aukcji Allegro. Specjalna funkcja od Sky-Shop, automatycznie zamyka oferty Allegro, które nie wygenerowały sprzedaży przez okres 365 dni.

Podsumowanie

Choć opłata utrzymaniowa Allegro nie należy do bardzo wysokich, to fakt, że jest cykliczna, może przyczynić się do generowania dużych kosztów związanych ze sprzedażą na Allegro - szczególnie dla sprzedawców, którzy handlują w serwisie dużą liczbą produktów.

Z uwagi na ten fakt, opłat utrzymaniowych Allegro warto unikać, np. poprzez zamykanie ofert, przy których mogą się naliczyć. Ponieważ ręczne wyszukiwanie i zamykanie takich aukcji może sprawić trudności, warto zaoszczędzić czas i skorzystać z oferowanej przez Sky-Shop automatyzacji w tym zakresie.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
 • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

  Wydawca

 • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

  Adres prawny

 • VAT ID 7811967834

  NIP