Nowa struktura JPK_V7 - na co uważać i jak uchronić się przed karą?

Od listopada 2020 roku czynnych podatników VAT obowiązują nowe zasady składania deklaracji JPK. W artykule wyjaśnimy, na co uważać wypełniając formularze i jak uchronić się przed ewentualną karą za błędy.

Od listopada 2020 roku czynni podatnicy VAT mają obowiązek wysyłania danych podatkowych na nowych zasadach. Dotychczas obowiązujące pliki JPK_VAT połączono bowiem z deklaracjami podatkowymi VAT-7 lub VAT-7K, tworząc JPK_V7. Nowa formuła zawiera dwie części:

  • deklaracyjną, która zastąpi deklaracje VAT-7/VAT-7K;
  • ewidencyjną, która zastąpi plik JPK_VAT.

Głównym celem wprowadzenia plików JPK V_7 była potrzeba uproszczenia procesu raportowania oraz wyeliminowanie konieczności dublowania danych przekazywanych fiskusowi. Praktyka pokazała jednak, że wielu przedsiębiorców ma spore problemy z wypełnianiem nowych deklaracji i… obawia się kar ze strony organów podatkowych.

Jakie kary grożą za błędne wypełnienie deklaracji JPK_V7?

Podatnik VAT, który błędnie wypełni deklarację JPK_V7 naraża się na karę finansową (500 zł za jeden błąd) oraz odpowiedzialność karną. Jednak nie musisz się tym zanadto martwić. Otrzymanie kary wcale nie będzie łatwe. ;)

Jeśli urząd stwierdzi nieprawidłowości w deklaracji JPK_V7, wezwie Cię do ich skorygowania. Zgodnie z Art. 109 ust. 3e Ustawy o VAT podatnik ma obowiązek korekty ewidencji w terminie 14 dni od 1) stwierdzenia, że zawiera ona błędy/dane niezgodne ze stanem faktycznym albo 2) zmiany danych w przesłanej ewidencji.

Art. 109 ust. 3f Ustawy o VAT wskazuje natomiast, że w przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego w przesłanej ewidencji błędów, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, naczelnik urzędu skarbowego wzywa podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy. Zgodnie z wyjaśnieniami rządzących, przesłanką do nałożenia kary mogą być istotne błędy, które nie pozwalają na identyfikację transakcji, a nie drobne niedopatrzenia, np. literówki.

Jeśli urzędnik wykryje nieprawidłowość w Twojej deklaracji, wezwie Cię do jej skorygowania. W odpowiedzi na wezwanie możesz:

  • przesłać ewidencję ze skorygowanymi błędami w terminie wskazanym w wezwaniu;
  • wykazać, że ewidencja nie zawiera błędów, które wskazał naczelnik.

Jak uniknąć kary za błędne wypełnienie formularza JPK_V7?

Aby uchronić się przed karą za nieprawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej:

  • nie bagatelizuj wezwań z urzędu skarbowego. Jeśli takie dostaniesz, skontaktuj się z urzędnikiem celem wyjaśnienia sytuacji;
  • złóż korektę i ureguluj ewentualną zaległość podatkową (w przypadku błędów dotyczących tylko części deklaracyjnej);
  • złóż czynny żal (w przypadku błędów w części ewidencyjnej). Choć taki dokument możesz złożyć dla kilku okresów rozliczeniowych, lepiej nie odkładać tej czynności w czasie. Przedłużające się oczekiwanie zwiększa bowiem ryzyko, że czynny żal okaże się nieskuteczny.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga! https://fakturownia.pl/blog

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP