Shopgate mobilizuje Polskę [wywiad]

- Wykorzystując nasze doświadczenie i pozycję na rynku, do końca roku chcemy pozyskać w Polsce ponad 300 sklepów - o wejściu do Polski platformy zakupów mobilnych Shopgate opowiada Iwo Szapar, General Manager Shopgate w Polsce.

FP20: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z e-commerce i Shopgate?

Iwo Szapar: Moja pierwsza styczność z e-commerce, a właściwie z social commerce, miała miejsce w trakcie prac nad startupem Ponpon.pl. Serwis łączył funkcjonalności serwisu społecznościowego oraz platformy handlowej. Kilka miesięcy po jego premierze, na targach Dmexco w Kolonii poznałem Shopgate. Od słowa do słowa stwierdziliśmy, że w polskim rynku zakupów mobilnych drzemie ogromny potencjał, który jest zupełnie niewykorzystany. Po dwóch tygodniach od pierwszego spotkania zaczęliśmy działać.

Podczas Targów eHandlu miało miejsce Wasze oficjalne wejście do Polski. Z usług Shopgate korzysta ponad 2 000 e-sklepów w Europie. Jak macie zamiar podbić rynek polski?

Nasza firma pochodzi z Niemiec i jest to obecnie nasz główny rynek (85% aplikacji zakupowych w niemieckim App Store zostało stworzonych przez Shopgate). Dodatkowo działamy w Szwajcarii i Austrii, a w kwietniu otworzyliśmy biuro w Dolinie Krzemowej i zaczynamy podbój USA. Polski rynek jest gotowy na zakupy mobilne, jeśli spojrzymy na to od strony konsumentów. Problemem jest niedostosowanie sklepów do potrzeb klientów. Brak rozwiązań mobilnych dla e-commerce hamuje rozwój zakupów mobilnych w naszym kraju. Naszym zadaniem jest to zmienić.

Ile czasu trwały i jak wyglądały przygotowania przed rozpoczęciem działalności w Polsce?

Przygotowania trwały od października. Ostatnie 8 miesięcy poświęciliśmy na intensywne dostosowywanie naszego produktu do rynku w Polsce. Był to bardzo pracowity okres dla naszego zespołu, ale dzięki solidnemu przygotowaniu, jesteśmy teraz w pełni gotowi do rozpoczęcia mobilnej rewolucji zakupowej w Polsce.

Na czym polegało dostosowanie do rynku polskiego? Ile osób liczy zespół w Polsce?

Przede wszystkim były to prace nad tłumaczeniem naszego całego systemu od strony klienta oraz sklepu. Potrzebne było również dostosowanie kwestii technicznych m.in. waluty czy też metod wysyłki. Oprócz tego pracowaliśmy nad nawiązywaniem strategicznych kooperacji z naszymi partnerami, a także rekrutowaliśmy zespół. Na chwilę obecną Shopgate w Polsce to 5 mobilnych rewolucjonistów, jednak cały czas jesteśmy w trakcie powiększania naszego teamu sprzedażowego.

Jak wyglądy badania potencjału polskiego rynku?

Polski rynek jest bardzo specyficzny - z jednej strony mamy klientów, którzy są gotowi i chcą kupować mobilnie (przypomnę tylko, iż do końca roku szacowana liczba smartfonów w Polsce wyniesie 13 mln, a tabletów ponad 2 mln), z drugiej strony ich gotowość jest niestety hamowana przez brak dostatecznej infrastruktury ze strony sklepów. To właśnie tutaj zobaczyliśmy olbrzymi potencjał rynkowy, który w tym obszarze mocno kuleje. Polscy dostawcy rozwiązań e-commerce nie przewidzieli tak szybko postępującej “mobilizacji” naszego społeczeństwa. Dzięki temu nasza firma, nawiązując współpracę z takimi podmiotami, jest w stanie zaoferować znaczącą wartość dodaną i wzbogacić ofertę dla ich klientów.

Rozumiem, że w pierwszej kolejności zamierzacie nawiązać współpracę z platformami e-commerce. Co z właścicielami rozwiązań dedykowanych?

Zgadza się. W pierwszej kolejności zależy nam na pozyskaniu sklepów opartych na platformach e-commerce, gdyż ich integracja odbywa się praktycznie automatycznie. Klienci m.in. IAI, Sote, Wellcommerce czy cStore już teraz będą w stanie zintegrować się z Shopgate, praktycznie w ciągu jednego dnia. Jeśli chodzi o rozwiązania dedykowane, również tutaj widzimy olbrzymi potencjał przy współpracy z właścicielami tych rozwiązań. Przeważnie są to większe sklepy, często również posiadające stacjonarne placówki, co daje nam więcej możliwość wykorzystania naszych narzędzi marketingu mobilnego w postaci np. QR kodów.

Niektóre polskie platformy sklepowe oferują swoim klientom wersje mobilne e-sklepów lub szablony graficzne wykonane w technologii Responsive Web Design. Czemu przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę także na Shopgate?

Na naszą ofertę należy patrzeć kompleksowo, czyli nie tylko poprzez pryzmat stron mobilnych, ale przede wszystkim dedykowanych aplikacji na smartfony i tablety, a także całego zaplecza marketingu mobilnego. To właśnie dzięki kompleksowej ofercie, która jest unikalna na międzynarodowym rynku, Shopgate jest liderem europejskiego m-commerce. Poniżej przedstawiam tylko dwa, z bardzo wielu powodów, dlaczego nasza oferta zapewnia najlepszą formułę wejścia sklepu online w świat zakupów mobilnych.

a) Optymalizacja procesu zakupowego: wzrost konwersji oraz sprzedaży.

Sukcesywnie udoskonalamy nasz proces zakupowy tak, aby klient w najłatwiejszy i najszybszy sposób mógł zrealizować transakcję. W przeciwieństwie do platform sklepowych, my skupiamy się tylko na mobile, dzięki czemu osiągamy bardzo dobre wyniki. Pomagają nam w tym nasze płatności “one click buy” m.in. technologia PayPal Express Checkout, która w ekspresowym tempie daje możliwość zrealizowania płatności. Niech za przykład, że na mobile można zarabiać, posłuży duży niemiecki sklep Healthfood24 z karmą dla zwierząt, który dzięki nam, w kanale mobilnym, osiągnął konwersję na poziomie 16%, a jego całkowita sprzedaż wzrosła o 8%.

b) Nowe i bardzo efektywne sposoby dotarcia do klienta - geolokalizacja, notyfikacje Push i kody rabatowe.

Dzięki zakupowym aplikacjom dedykowanym, sklep jest w stanie nawiązać nowy poziom relacji ze swoim klientem. Powiadomienia Push to innowacja dla sklepów online, jeśli chodzi o sposób dotarcia ze swoją ofertą. Sprzedający zyskują możliwość wysłania bezpośredniej, krótkiej wiadomości do każdego użytkownika ich aplikacji, komunikując np. “Tylko dzisiaj zniżka 20 % na kolekcję letnią. Sprawdź!”. Klient może zostać przekierowany po otwarciu notyfikacji, w dowolne miejsce w aplikacji - w pełni decyduje o tym sklep. Umieszczenie w nich kodów rabatowych i połączenie wysyłania tego typu wiadomości wraz z geolokalizacją to nowy poziom w handlu elektronicznym. Bycie innowacyjnym w tym przypadku oznacza także bycie przedsiębiorczym. Wykorzystanie tych narzędzi oznacza wzrost sprzedaży, czyli to na czym sklepom zależy najbardziej.

Załóżmy, że nas przekonaliście. Jak w praktyce wygląda podpisanie umowy? Jakie dokumenty są potrzebne i w jakim czasie otrzymamy stronę mobilną naszego sklepu?

Umowę zawieramy online - nie ma potrzeby przedstawiania żadnych dokumentów. Potwierdzeniem jest płatność. Jeśli sklep jest na platformie sklepowej, która jest z nami zintegrowana np. Magento, PrestaShop, IAI, Sote, cStore czy Wellcommerce, jesteśmy w stanie nawet w ciągu jednego dnia w pełni stworzyć wszystkie kanały mobilne dla klienta. Także jeśli chodzi o samą stronę to przy współpracy ze sklepem (potrzeba wgrania grafik i tekstów, do których nie są wymagane zdolności informatyczne) nawet 3-4 godziny i wszystko jest gotowe. Jeśli integracja ma się odbyć prze API lub poprzez pliki CSV, czas integracji jest bardzo różny i zależy od sklepu.

A jak to wygląda w przypadku sklepów dedykowanych?

Shopgate oferuje również swoje usługi sklepom, które są oparte na rozwiązaniach dedykowanych czy też opartych na platformach jeszcze niezintegrowanych z naszą technologią. Posiadamy swoje API oraz dokładną dokumentację takiej integracji, dostępną dla każdego potencjalnego klienta na naszej Wiki (wiki.shopgate.com). W takim przypadku, w zależności od skryptu danego sklepu, taka integracja zajmuje od 5 do około 14 dni. Z naszej strony służymy pomocą zespołu integracji, który koordynuje wdrożenie.

Jak to będzie wyglądać w przypadku aplikacji? Klienci mają wpływ na funkcjonalności czy wszystkie aplikacje są oparte na podobnym schemacie?

Schemat stworzenia aplikacji jest bardzo podobny. Po integracji z interfejsem sklepu pojawienie się aplikacji “live” na Androida to kwestia 3 dni, a weryfikacja aplikacji na iOS trwa około 2 tygodni. Naturalnie klienci mają wpływ na funkcjonalności, które znajdą się w ich aplikacji. Sami mogą edytować i decydować - dostęp do panelu administracyjnego Shopgate umożliwa im wpływ na to również wtedy, gdy aplikacja jest już “live”. Do wyboru mają m.in. takie funkcje jak: skanery kodów QR, kodów kreskowych oraz rozpoznawania obrazu, integrację z social media ( m.in. Facebook, Twitter, YouTube, blogi) czy też dodatki dedykowane konkretny branżom (wyszukiwarka opon wg różnych parametrów lub kalendarz adwentowy), a także wiele innych.

2-dniowe szkolenie z marketingu mobilnego ma pomóc klientom w podjęciu decyzji dot. przygotowania aplikacji i jej funkcjonalności czy raczej pokazać jak w pełni wykorzystać jej możliwości?

W trakcie szkoleń chcemy pokazać klientom jak mogą wykorzystać w pełni kanał mobilny. Jest to nowa materia dla merchantów, dlatego też wskazana jest edukacja od podstaw. Poruszamy kwestie zarówno przygotowania aplikacji pod kątem ich biznesu i dopasowania odpowiednich funkcjonalności, ale także chcemy wspólnie z nimi zastanowić się jak efektywnie spożytkować ten innowacyjny sposób na dotarcie do klienta.

Kto prowadzi te szkolenia?

Szkolenia prowadzone są przez nasz zespół, wraz ze wsparciem merytorycznym, a także personalnym naszego globalnego działu marketingu mobilnego. Są to dedykowane workshopy dla każdego sklepu, w których może wziąć udział dowolna liczba osób z ramienia firmy.

Na jakie dodatkowe funkcjonalności można liczyć w pakiecie Premium? Wymienisz 5 najciekawszych?

Ciężko wybrać 5 najciekawszych, bo wszystkie są warte grzechu :) Jeśli miałbym wskazać TOP 5, które są dostępne w pakietach PRO oraz PREMIUM:

  1. Technologia rozpoznawania obrazu - skaner katalogów Jedna z ciekawszych funkcjonalności Shopgate. Skaner umożliwiający rozpoznawanie obrazu np. w katalogach drukowanych. Jeśli firma takowe posiada, to może w kapitalny sposób zachęcić klientów przeglądających katalogi, do bezpośredniego zakupu w aplikacji. http://www.youtube.com/watch?v=jdbeeDW_oKo

  2. Skaner kodów QR QR kody dają niesamowitą możliwość połączenia świata offline z online. Wirtualne sklepy, czyli sklepy realizowane wraz z naszymi partnerami.

Wirtualny sklep: http://www.youtube.com/watch?v=NnwjMxIDGjs

QR kody na produktach: http://www.youtube.com/watch?v=cY7agNIe3XA

  1. Skaner kodów kreskowych Dla dużych sklepów, które posiadają sklepy stacjonarne, posiadanie skanera kodów kreskowych to bardzo przydatna funkcjonalność. Klienci mogą w łatwy sposób sprawdzić produkt w aplikacji, zapisać go i zrealizować zakup w dowolnym momencie.

  2. Notyfikacje Push Marketing mobilny, z wykorzystaniem notyfikacji Push to bardzo skuteczna metoda dotarcia do klienta, nie możliwa do tej pory bez posiadania przez sklep dedykowanej aplikacji swojego sklepu. Budowanie lojalności oraz przywiązania do marki to także jej duże atuty.

  3. Integracje: gelokalizacja, social media, “wish button” Liczne integracje pozwalają znacząco wzbogacić kanały mobilne i zwiększyć ich atrakcyjność. Cały czas pracujemy nad dodawaniem nowych funkcjonalności, jednak już te które obecnie posiadamy, dają bardzo duże możliwości dla klientów, aby wejść w bezpośrednią interakcję ze sklepem.

Rozliczacie się w modelu prowizji od transakcji mobilnych. Załóżmy, że klient w autobusie/tramwaju/metrze korzysta z aplikacji/strony mobilnej, a finalizuje zakupy korzystając już z komputera. Prowizja od takiej transakcji zostanie naliczona?

Prowizja jest naliczana tylko i wyłącznie od transakcji mobilnych. W żadnym stopniu nie ingerujemy w zamówienia online.

Co się dzieje ze stroną mobilną/aplikacją po rozwiązaniu umowy z shopgate? Jest możliwość kupna aplikacji?

Muszę powiedzieć, że takie sytuacje dotyczą rocznie tylko 2% sklepów, więc są to wydarzenia wyjątkowe. W takiej sytuacji aplikacje znikają z Google Play i App Store, a przekierowanie mobilne na stronie www zostaje wyłączone. Jeśli chodzi o wykupienie aplikacji - to z technicznego punktu widzenia nie ma takiej możliwości.

Pozyskanie ilu sklepów założyliście sobie w Polsce do końca 2013 roku?

Biorąc po uwagę specyfikę rynku m-commerce i to, że mobile w Polsce jest zagadnieniem stosunkowo nowym, nie możemy swoich działań porównywać do planów, jakie można zakładać w sektorze e-commerce. Niemniej jednak, wykorzystując nasze doświadczenie i pozycję na rynku, do końca roku chcemy pozyskać w Polsce ponad 300 sklepów. Zależy nam, aby jak najwięcej sklepów mogło sprostać oczekiwaniom swoich “mobilnych klientów” jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Trzymamy kciuki i dziękujemy za rozmowę.

Iwo Szapar, General Manager Shopgate w Polsce

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP