Zakupy w sieci to codzienność wielu Polaków, i chociaż duża część z nas zapytana o dowolny marketplace, bez zastanowienia wskazałaby od razu - Allegro, nie oznacza to wcale, że nie ma alternatywy. Jak wiadomo, konkurencyjne portale podbijały rynek z różnym skutkiem. Co zatem miało wpływ na ich sukces lub porażkę? Co oferują te z nich, którym udało się przyciągnąć atrakcyjnych sprzedawców, a tym samym rzeszę klientów? Odpowiedź na te pytania jest jedna - wiele zależy od strategii platformy, która ma połączyć sprzedawcę i kupującego.
Etsy odnalazło własną niszę na rynku prowadząc, jak sami mówią, “handel z duszą”. Pomimo, iż społeczność Etsy w Polsce dopiero raczkuje, to nie ma na arenie międzynarodowej bardziej popularnego serwisu w kategorii handmade.
Jeden z wielu portali sprzedażowych zrzeszających sprzedawców oraz kupujących z całego świata. Na pierwszy rzut oka nic, co specjalnie wyróżniałoby się na tle konkurencji, ale czy na pewno? Otóż na Etsy nie znajdziemy taniej chińszczyzny, czy towarów produkowanych masowo, lecz oryginalne wyroby rękodzielnicze, oraz vintage.Etsy oferuje swoim klientom produkty w kilku kategoriach, są to między innymi: Biżuteria i akcesoria, Odzież i obuwie, Dom i styl życia, Zabawki i rozrywka, Vintage, oraz Sztuka i przedmioty kolekcjonerskie.
Jeśli jesteś sprzedawcą, który poszukuje bardzo określonego nabywcy, to dobrze trafiłeś. Klienci Etsy to osoby ceniące jakość, pomysł i indywidualność projektu.Są za to również w stanie odpowiednio zapłacić. Na konkurencyjnych platformach ciężko przebić się drobnemu przedsiębiorcy pośród tysięcy ofert, gdzie głównym kryterium wyszukiwania jest zazwyczaj cena, chociaż nie można generalizować.
Opłaty - atrakcyjne i jednolite. Nie musisz wertować tabeli opłat w poszukiwaniu produktu w odpowiedniej kategorii, by dowiedzieć się, ile wyniesie prowizja od sprzedaży. Opłata za wystawienie oferty wynosi 0,20 $, czyli po obecnym kursie około 0,75 zł. Oferta aktywna jest przez okres 4 miesięcy, lub do momentu wyprzedania towaru. Ponadto pobierana jest prowizja od sprzedaży w wysokości 5% - liczona łącznie z kwotą wysyłki. Użytkownikom Etsy Payments, czyli takim którzy wystawiają produkty w walucie innej niż waluta ich rachunku płatniczego, naliczana jest dodatkowo 4% prowizja, oraz 0,30 € za przelew płatności. Nic skomplikowanego, prawda?
Założeniem Etsy jest wsparcie rzemieślników w dotarciu do szerokiej klienteli z całego świata. Zasługującym na uwagę jest natomiast zachęcanie potencjalnych klientów do zakupów w “sklepach” z najbliższej okolicy.
I tak - pośród sprzedawców oznaczonych symbolem <market> znajdziemy sklep ParentiPacek prowadzony przez Kamilę i Szymona Pacek z Poznania. W ich ofercie znajdziemy artykuły dla niemowląt, tj. unikalne książeczki sensoryczne dla najmłodszych, wykonywane również na specjalne zamówienie.
“Etsy umożliwiło nam dotarcie do klientów z najodleglejszych zakątków świata i zbudowanie reputacji w oparciu o ich oceny. Dzięki Etsy mamy narzędzia ułatwiające prowadzenie e-sklepu i możemy skupić się na tworzeniu nowych książeczek!” - Kamila i Szymon
W kategorii Zabawki i rozrywka swoje produkty oferuje Sandra Gatt Osińska z Warszawy. W sklepie ArtsByGatt znajdziemy ręcznie malowane obrazy, oraz zakładki do książek o niepowtarzalnych wzorach.
“Etsy daje dużo możliwości, szczególnie nowym sprzedawcom. Mają ogromną bazę klientów i ciągle przyciągają kolejnych. Wybrałam Etsy ponieważ dzięki nim sprzedaż zagraniczna jest łatwiejsza, niż na własnej, niezależnej platformie. ” - Sandra
\
Znalazłeś interesujący produkt, chcesz złożyć zamówienie ale nie masz utworzonego konta? Nic straconego! Etsy daje Ci możliwość realizacji transakcji jako “gość”. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku nie jesteś chroniony w równy sposób, co zarejestrowani użytkownicy. Do wyłączeń należą:
Aby zagwarantować kupującym bezpieczeństwo dokonywanych płatności Etsy wprowadziło funkcję Etsy Payments, która jest obligatoryjna dla wszystkich sprzedawców. Dzięki temu Etsy dokładnie weryfikuje sprzedających, a w zależności od kraju - także ich konta bankowe.
Ponadto kupujący z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje Unię Europejską, Norwegię, Islandię i Lichtenstein, zobowiązani są do uwierzytelniania płatności w przypadku otrzymania monitu od wystawcy użytkowanej karty bankowej.
Jedną z użytkowniczek Etsy jest Sara Jachimiak z Warszawy. To właśnie na Etsy znalazła swoją perełkę - mosiężną szkatułkę w kształcie kury z lat ‘70. Sara początkowo miała obawy czy przesyłka z Wielkiej Brytanii w ogóle dotrze, jednak szybko przekonała się, że lokalizacja sprzedającego nie ma najmniejszego znaczenia.
“Etsy odkryłam dopiero kilka miesięcy temu. To co mnie urzekło to różnorodność - jest w czym wybierać. Tak naprawdę jeśli zamarzy mi się coś, czego nawet nie będę umiała opisać, to wiem, że w 90% to znajdę, choćby na drugim końcu świata.” - Sara
Etsy wspiera sprzedających poprzez różnorakie narzędzia. Aplikacja Sprzedaj z Etsy umożliwia zarządzanie sklepem z dowolnego miejsca. Zamówienia, edycja ofert, czy kontakt z kupującymi przez całą dobę, nie stanowią już żadnego problemu.
Oprócz aplikacji platforma oferuje subskrypcję pakietu Etsy Plus. Dzięki niemu zyskujemy dostęp do rozszerzonej personalizacji sklepu, własną domenę “.com”, opcję “poinformuj o dostępności produktu”, oraz bony na reklamę w Etsy Ads. Nadal zastanawiasz się czy Etsy to dobry wybór?
Niezbyt odkrywczym będzie stwierdzenie, że optymalizacja to podstawa. Podczas konfiguracji konta Etsy ważne jest ustawienie lokalizacji tak, by podczas filtrowania sklep pojawiał się w lokalnych wynikach wyszukiwania. Ponadto pomocne może okazać się powiązanie swojego sklepu z kontami w serwisach społecznościowych: Facebook, Instagram, Pinterest - to z pewnością zwiększy zasięgi.
Inwestycja w płatne reklamy - Etsy oferuje dwa warianty płatnego promowania. Pierwszy z nich to Offsite Ads - opłata pobierana jest dopiero wtedy, gdy z przekierowania dojdzie do transakcji sprzedaży. Wysokość prowizji zależna jest od obrotu sklepu z ostatnich 365 dni i wynosi 15% sumy zamówienia (przy zarobku do 10 tys $ rocznie), oraz 12% (gdy ta kwota zostanie przekroczona). W obu przypadkach opłata nie może być wyższa niż 100 $, bez względu na wartość zamówienia. Brzmi interesująco?
Drugą opcją jest Etsy Ads. Tutaj standardowo ustawiamy budżet dzienny, a reklamy wyświetlane są w postaci wyróżnionych ofert w wynikach wyszukiwania. Opłaty za reklamy naliczane są według kosztu kliknięcia (CPC) a jego wysokość jest zmienna i zależy od popularności danej frazy.
Podsumowując, Etsy to platforma dająca wiele możliwości sprzedającym, przy jednocześnie niezbyt wygórowanych kosztach prowadzenia sklepu. Różnorodna i unikatowa oferta natomiast, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów a bez klientów nie ma sprzedaży.
Czy warto? To już sami oceńcie.
Wydawca
Adres prawny
NIP