TOP3 e-Commerce trendy na 2015 rok - opinie ekspertów

W tym roku wartość eCommmerce pokryje w ponad 60 procentach deficyt budżetowy – jesteśmy TOPową branżą gospodarki! Jak będzie w najbliższych miesiącach?

W tym roku wartość eCommmerce pokryje w ponad 63% deficyt budżetowy* – jesteśmy TOPową branżą gospodarki!

Co o naszej branży myślą bezpośrednio zainteresowani…

Marek Prudel, militaria.pl###

Marek Prudel

FP20: TOP 3 trendy na 2015?

Marek Prudel: W 2015 roku rym będzie wiódł mobile. RWD staje się standardem, co oczywiście cieszy, wyraźny wzrost natomiast będzie widać w liczbie aplikacji mobilnych i ich wykorzystaniu w eCommerce. Z jednej strony responsywny sklep będzie pozwalał na "przyjęcie" klientów korzystających z urządzeń mobilnych, z drugiej - wykorzystanie aplikacji mobilnych pozwoli na zwiększenie powracalności klientów, większe przywiązanie i lepszą personalizację. Takie holistyczne podejście do mobile będzie dominować w 2015 roku.

Kolejnym trendem będzie dwukierunkowa ekspansja eCommersów - pierwszy kierunek to offline, a drugi - zagranica. Ekspansja w tych dwóch kierunkach będzie łatwiejsza dzięki coraz większej ilości firm wspomagających taki rozwój. Rozwój rynku eCommerce w tych kierunkach pozytywnie wpłynie na obniżenie barier związanych z ekspansją i dodatkowo napędzi trend - więcej sklepów handlujących poza granicami to w konsekwencji lepsze warunki logistyczne, więcej sklepów "schodzących" do offline to nowe pole konkurencji z największymi graczami i większe możliwości dla eCommersów.

Jeśli chodzi o trzeci trend to pozwolę sobie na określenie go jako "normalizacja najważniejszych trendów 2014". Wydaje mi, że narzędzia, które przeżywały największy "boom" w 2014 roku (jak np. RTB czy automation) dalej będą się rozwijać, ale rozwój będzie nieco wolniejszy, rynek się spolaryzuje - swoje pozycje umocnią najważniejsi gracze, więcej sklepów będzie optymalnie wykorzystywać te narzędzia. Na znaczeniu zyskiwać będzie optymalne łączenie wszystkich narzędzi - zarówno tych innowacyjnych, jak i tradycyjnych oraz patrzenie na efektywność nie tylko z perspektywy jednego kanału, czy narzędzia, ale całego procesu, jaki doprowadził do sprzedaży. Chyba wszyscy pamiętamy początki remarketingu, który polegał jedynie na "świeceniu" banerów przez 30 dni wszystkim, którzy ledwie "otarli" się o stronę. Podobny okres "dojrzewania" czeka najważniejsze zdobycze 2014 i 2013 roku.

FP20: Czego życzyłbyś polskiemu eCommerce w 2015 roku?

MP: Niech 2015 będzie dużo lepszy niż 2014, ale zdecydowanie słabszy niż 2016!

Marek Prudel jest jednym z naszych ekspertów w książce "E-Commerce Manager. Profesjonalista w ehandlu"

Łukasz Plutecki, NetArch.com.pl###

Łukasz Plutecki

FP20: Co Cię w mijającym roku w eCommerce zaskoczyło? Co warto z ubiegłego roku szczególnie zapamiętać?

Łukasz Plutecki: Pierwszym faktem który zapamiętałem, była kolejka do wejścia przed targami eHandlu w Warszawie - to naprawdę zaskoczyło wszystkich, chyba łącznie z organizatorami.

Z bardziej przyziemnych rzeczy - pojawiło się kilka rozwiązań, które spowodowały lekkie zamieszanie na rynku - szczególnie warto podkreślenia jest coraz więcej ciekawych systemów wspierających eCommerce. W 2014 dynamicznie rozwijały się systemy związane z rekomendacjami czy marketing automation. W końcu “zaskoczył” także mobile. Udział klientów korzystających z urządzeń przenośnych wzrósł w wielu (zoptymalizowanych) sklepach do +10%. W przypadku sklepów oferujących swoje produkty na rynkach zagranicznych procent ten jest znacznie wyższy i nierzadko przekracza 25%.

Katarzyna Ryfka- Cygan, ecomotive.pl###

Katarzyna Ryfka- Cygan

FP20: 2014 rok – co Cię urzekło/zmotywowało?

K.R-C.: Zauważam, że właściciele sklepów internetowych zaczęli bardziej dostrzegać istotę unikalnych opisów swoich produktów oraz własnych zdjęć. Nie wiem, czy można to przełożyć na trend ogólnokrajowy, ale wiele spośród osób, z którymi rozmawiałam, zdecydowanie ten fakt podkreślało, posiadało własne akcesoria fotograficzne, stoły bezcieniowe, namioty. To widać także po samych sklepach i ich zawartości.

FP20: TOP 3 trendy na 2015 rok?

K.R-C.: Co do trendów, które wpłyną na eCommerce na świecie w zbliżającym się roku zaliczyłabym:

  • orientację na klienta wyrażoną poprzez zamieszczane w eSklepach treści, informacje o marce, jej filozofii oraz produktach, które sprzedaje

  • wzrost znaczenia mCommerce w całym handlu online

  • video - zarówno w prezentacji produktów, jak i samych marek wraz z ich indywidualnych i proklienckim podejściem.

FP20: Twoje życzenia dla rodzimego eCommerce na 2015 rok?

K.R-C.: W 2015 roku życzę całej branży wielu stałych, pozytywnie podchodzących do życia i bezproblemowych klientów, którzy chętnie dzielą się swoją opinią i przynoszą kolejnych :)

*http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;budzetowy;w;polsce;sa;nowe;dane,222,0,1618398.html

Szukaj podobnych:

image

Komentarze