Walka z przestępstwami VAT w e-commerce – projekt zmian w ustawie o podatku VAT oraz ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej

Mimo okresu wakacyjnego ustawodawca nie zwalnia tempa i rozpoczyna konsultacje dotyczące kolejnych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Konsultacje projektu potrwają do 23 sierpnia br., planowany termin wprowadzenia ustawy to 1 stycznia 2024 roku. Proponowane zmiany mają uszczelnić system VAT w zakresie e-commerce. Należy nadmienić iż przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt implementuje przepisy dyrektywy 2020/284 zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE. 

Proponowane zmiany nakładają nowe obowiązki na dostawców usług płatniczych tj. m.in. na banki krajowe i oddziały banków zagranicznych w odniesieniu do transakcji transgranicznych. Takie podmioty zobowiązane będą do: 

  • Prowadzenia w rozliczeniu kwartalnym ewidencji płatności i odbiorców płatności dla usług płatniczych świadczonych transgranicznie, w przypadku kiedy dostawca usług płatniczych zrealizuje (w ujęciu kwartalnym) ponad 25 płatności dla danego odbiorcy. Liczbę płatności dla danego odbiorcy oblicza się osobno dla każdego państwa członkowskiego i każdego identyfikatora (IBAN),
  • Przechowywania ewidencji przez okres 3 lat licząc od daty zakończenia roku podatkowego, w którym płatność została dokonana,
  • Udostępniania ewidencji Dyrektorowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w formacie xml do końca miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.

Za przechowywanie danych odpowiedzialny będzie Dyrektor KAS, który umieści je również w wewnątrzwspólnotowym systemie informacji o płatnościach (CESOP).

Projekt zmian ustawowych jasno wskazuje jakie elementy powinny się zawierać w ewidencji prowadzanej przez dostawców usług płatniczych. Będą to szczegółowe informacje, jak chociażby data i godzina płatności lub jej zwrotu. 

Aby obowiązek sporządzania ewidencji przez dostawcę usług płatniczych miał zastosowanie powinny być spełnione poniższe warunki: 

  • Środki pieniężne dotyczą transakcji transgranicznych. To znaczy przepływ środków odbywa się pomiędzy płatnikiem unijnym, a odbiorcą pochodzącym z innego państwa członkowskiego UE bądź spoza UE,
  • Dostawca usług płatniczych zrealizował w ciągu 3 miesięcy [kwartału kalendarzowego] ponad 25 płatności transgranicznych na rzecz tego samego  odbiorcy płatności.

Autor:

Anna Szafraniec, CEE VAT Compliance Director aszafraniec[at]asbgroup.eu,

Małgorzata Kasińska, VAT Consultant, ASB Poland

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP