WMS Packing – szybkie generowanie listów przewozowych

Automatyzacja magazynu jest dziś obowiązkiem każdej rozwijającej się firmy, która chce poprawiać swoją wydajność. Oczywiście potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. Obecnie na pełną automatyzację magazynów handlowych, produkcyjnych oraz wielkopowierzchniowych centrów logistycznych pozwala system WMS, czyli system zarządzania magazynem. Sprawdzamy, czym jest takie oprogramowanie i jakie niesie w sobie korzyści. Szczególnie skupimy się na jednej funkcjonalności, czyli szybkim generowaniu listów przewozowych, na co pozwala system WMS Packing.

System WMS – co to takiego?

Zanim przejdziemy do systemu WMS Packing, w pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, czym są systemy WMS (ang. Warehouse Management Software). Otóż jak wskazuje ich nazwa, to odpowiednie narzędzia informatyczne, które koordynują, optymalizują i kontrolują procesy oraz operacje wykonywane na magazynie. Dzięki temu możemy zarządzać przyjęciami towarów, ich lokalizacją, kontrolą stanu magazynowego i optymalizować proces wydawania. To wszystko usprawnia pracę magazynierów, również ograniczając ich pomyłki. Magazynierzy są więc dokładniejsi i wydajniejsi.

Najczęściej systemy WMS są uzupełnieniem istniejących systemów ERP (ang. Enterprise Resource Planning), które usprawniają planowanie zasobami całego przedsiębiorstwa. W Polsce po raz pierwszy pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś jednym z najpopularniejszych systemów tego rodzaju jest system WMS od Futuriti.

Systemy WMS dla e-commerce. Jakie korzyści daje system zarządzania magazynem?

Przede wszystkim system WMS pozwala rozwiązywać problemy charakterystyczne dla logistyki firm z branży e-commerce. Dzięki temu możemy szybciej obsługiwać zamówienia przez usprawnienie zarządzania towarem (przyjęcie na magazyn, organizacja produktów na półkach, monitorowanie stanów magazynowych, wydawanie). Przełoży się to na szybszą realizację zamówienia, a także obniży koszty prowadzenia magazynu.

Oczywiście ma to swoje pozytywne przełożenie również na lepsze odczucia klienta. Jak dobrze wiemy, obecnie zakończenie zamówienia nie kończy się na zakupie towaru przez klienta. Jego realizacja musi być na tyle sprawna, żeby paczka dotarła do odbiorcy maksymalnie w 2 dni robocze. Tutaj ważną rolę odgrywa szybkie generowanie listów przewozowych, a więc funkcja systemu WMS Packing.

Dodatkowo dzięki WMS zmniejszamy ryzyko pomyłki towaru przy jego pakowaniu. System służący unikaniu błędów w realizacji zamówień będzie więc dużą wartością dodaną. Rzecz jasna docenią go także sami magazynierzy. Pośród korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie systemu WMS na magazynie, należy wymienić m.in.:

  • poprawę wydajności magazynu i realizację większej ilości zamówień,​
  • zmniejszenie pomyłek podczas kompletacji zamówień oraz spadek ilości reklamacji i zwrotów,
  • bieżącą synchronizację stanów magazynowych,
  • szybkie generowanie listów przewozowych,
  • niższe koszty pracy magazynu.

Szybkie generowanie listów przewozowych z WMS Packing

Wiemy już, czym jest system WMS i jakie korzyści przynosi magazynowi. Jak zauważyliśmy wyżej, jedną z nich jest szybkie generowanie listów przewozowych, co usprawnia cały proces transportu i skraca czas dostarczenia towaru do odbiorcy. W tym miejscu należy zatrzymać się przy systemie Packing WMS.

Dzięki WMS Packing szybko wydrukujemy listy przewozowe, sprawdzimy też poprawność pakowanych towarów do wysyłki. Dobrym przykładem takiego narzędzia jest WMS Packing od xSale. Pośród jego funkcjonalności znajdziemy m.in.:

  • zaciąganie danych do przesyłki z zamówienia,
  • generowanie i drukowanie listów przewozowych,
  • możliwość edycji danych przesyłki,
  • wyeliminowanie pomyłek i zwiększenie wydajności pakowacza.

To jednak nie wszystko. System WMS Packing jest połączony z innymi systematami, tj.:

  • ERP (Comarch XL, Comarch Optima Online, Comarch Optima),
  • platformami e-commerce (m.in. Zalando, PrestaShop, Magento, IAI, Sky-Shop, Shoper, Amazon, eBay, Allegro),
  • platformami kurierskimi (m.in. GoGlobal24, Europaczka, Paczka w Ruchu, Pocztą Polska, InPost, FedEx, DHL, DPD, GLS).

Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że systemy zarządzania magazynem są dziś nieodzownym elementem oprogramowania przestrzeni magazynowej. To rozwiązanie, które usprawnia pracę magazynierów, kierowników magazynów czy samych działów IT. W zależności od potrzeb i konkretnych, niezbędnych funkcjonalności możemy zainwestować w kompletny system WMS lub tylko wdrożyć jego odpowiednią funkcję. Przykładem tych ostatnich jest system WMS Packing, odpowiedzialny m.in. za szybkie generowanie i drukowanie listów przewozowych.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP