Masz sklep internetowy w Polsce i sprzedajesz produkty za granicą? Wysyłasz zamówienia dla polskich klientów z magazynu zlokalizowanego w innym kraju wspólnotowym? Sprzedajesz produkty na Allegro zagranicznym klientom? Importujesz towar z krajów spoza wspólnoty? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie. Unia Europejska wprowadziła pakiet VAT dla sprzedawców internetowych. Poznaj VAT OSS (one stop shop) i zobacz, jaką zmianę wprowadził w Twojej firmie od 1 lipca 2021 roku.
Unijny pakiet wprowadza zmiany dotyczące sprzedaży wysyłkowej B2C na odległość w krajach Unii Europejskiej. Znosi także brak opodatkowania dla małych przesyłek z państw trzecich. Poza tym reorganizuje system MOSS – przekształca go w OSS i wprowadza nowe zasady opodatkowania dostaw za pośrednictwem interfejsów elektronicznych. Unijny pakiet ma być przyjazny dla przedsiębiorców z Unii Europejskiej i wyrównywać konkurencyjność względem towarów pochodzących z krajów trzecich. Do tej pory przesyłki np. z Chin i Tajwanu, które nie przekraczały 22 euro, były zwolnione z opodatkowania. W ten sposób 1 miliard podatku w 2015 roku nie trafił do budżetów krajów unijnych.
Sprawdź, czy nowy podatek Cię obejmie. VAT OSS przeznaczony jest dla:
Do tej pory dla firm działających na rzecz konsumentów zagranicznych funkcjonował VAT MOSS, który obejmował podmioty świadczące usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne. Unijny pakiet VAT dla e-commerce przynosi duże zmiany. Przede wszystkim dlatego, że swoim podatkiem obejmuje zarówno grupę sprzedawców internetowych, sprzedających towary dla osób fizycznych z krajów unijnych, jak i platformy internetowe, takie jak Allegro.
Co więcej, obecnie funkcjonująca sprzedaż wysyłkowa (z i na terytorium kraju) zastąpiono pojęciem Wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO). Próg powyżej, którego podmiot musi zarejestrować się i zapłacić VAT w państwie członkowskim kupującego zostaje zmniejszony do limitu 10 tysięcy euro. Dla przedsiębiorców posiadających siedzibę tylko w Polsce kwota ta wynosi 42 tysiące zł rocznie. Wcześniej, limity te uzależnione były od polityki państwa członkowskiego. Wahały się one w przedziale 25-100 tysięcy euro – górny próg obowiązywał np. w sąsiednich Niemczech. Tak naprawdę więc polski sprzedawca internetowy mógł mieć obroty sięgające kilkuset tysięcy złotych. Ale jeśli nie przekraczały one limitów w konkretnym państwie, nadal mógł rozliczać wszystkie sprzedaże z polską stawką VAT.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że najprawdopodobniej próg obowiązujący od 1 lipca 2021 roku będzie liczony dla wszystkich krajów łącznie. Załóżmy więc, że firma A ma klientów B2C głównie w Niemczech (łączna sprzedaż roczna wynosi 34 tys. zł). Wysyła jednak również towar do Belgii (2 tys. zł) i Francji (8 tys. zł). Oznacza to, że powinna zarejestrować się w obcym urzędzie i zapłacić VAT w państwie członkowskim kupującego. Jak widać, limit 10 tysięcy euro jest więc stosunkowo niski.
Tutaj pojawia się system OSS, który ma ułatwiać przedsiębiorcom płacenie podatków. Aby sprzedawca nie rejestrował się w każdym państwie, do którego wysyła przesyłki w ramach WSTO, stworzono system OSS. Dzięki tej procedurze wystarczy, że złożysz deklarację jedynie w państwie identyfikacji. A następnie wpłacisz całościowy podatek obliczony według stawek Polski i innych krajów, a polski urząd rozliczy się za Ciebie z urzędami skarbowymi innych państw. Deklarację należy złożyć kwartalnie, do końca miesiąca po kwartale. Rejestracja w systemie OSS możliwa jest od 1 kwietnia 2021 roku przez platformę podatki.gov.pl. Należy wypełnić formularz VIU-R, w którym przedsiębiorca zgadza się na korzystanie z procedury unijnej, wpisuje nazwę państwa i numer identyfikacyjny VAT. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z procedury OSS, wszystkie sprzedaże na odległość musisz deklarować w tym systemie. Natomiast sprzedaż B2B w ramach WSTO, czyli np. wysyłka z hurtowni w Niemczech do Twojego magazynu w Polsce, będzie rozliczana w kraju identyfikacji.
Dla sprzedawców importujących produkty z krajów pozaunijnych zostało wprowadzone pojęcie SOTI, oznaczające Sprzedaż na odległość towarów importowanych. Wyjątkiem objęto nowe pojazdy lub towary zmontowane i zainstalowane. Wszystkie pozostałe produkty wysyłane z państwa spoza UE do państwa unijnego na rzecz osoby fizycznej podlegają nowemu podatkowi VAT. Sprzedawcy wysyłający paczkę o wartości nieprzekraczającej 150 euro będą mogli skorzystać z punktu kompleksowej obsługi importu, czyli IOSS (import one stop shop) do deklarowania i płacenia podatku VAT.
Zniesione zostanie zwolnienie z podatku VAT w przypadku importu towarów o wartości nieprzekraczającej 22 euro. W przypadku niezarejestrowania w IOSS urzędy celne będą pobierać odpowiedni podatek.
Unijny pakiet VAT na platformy handlowe nakłada obowiązek podatkowy, ponieważ na mocy nowych przepisów to one w określonych przypadkach stały się stroną w sprzedaży konsumentowi. Oznacza to, że podatek VAT od niektórych transakcji będą rozliczać portale aukcyjne. Jakie to transakcje?
Jeśli chodzi o Allegro, serwis nie zarejestrował się do IOSS. Oznacza to, że gigant nie rozliczy podatku VAT za sprzedających, którzy nadali przesyłki z krajów trzecich. Zmiany natomiast obejmą sprzedających:
Allegro.pl rozliczy transakcje w ramach pakietu eCommerce VAT w momencie, w którym wpłata trafi od kupującego na konto sprzedającego. Odpowiednią kwotę serwis doliczy do faktur wystawianych co miesiąc.
Po więcej artykułów zapraszamy na naszego bloga!
Wydawca
Adres prawny
NIP